Případy Rozhovor s matkou, která je s dítětem na útěku

Rozhovor s matkou, která je s dítětem na útěku

Případy

Nedávno jsme tady zveřejnili články o dětech, které jsou trestány za to, že se z nějakého důvodu nechtějí stýkat s jedním z rodičů.

http://www.jedendomov.cz/sverovani-deti-do-pece-po-rozvodu/75-patri-deti-do-blazince

http://www.jedendomov.cz/sverovani-deti-do-pece-po-rozvodu/90-povinne-milovat

Dnes Vám dáváme odkaz na rozhovor s matkou  desetiletého Alana, který se ze začátku  jen nechtěl stýkat se svým otcem tak, jak si otec přál. Díky následnému chování otce Alan ztratil chuť vídat se s otcem úplně. Otec zareagoval tím, že ho dal za trest zavřít. Matka se, i na chlapcovo přání, s ním musí skrývat. Mezitím podala žádost o přezkoumání k Ústavnímu soudu. Jak dlouho to ještě budou muset oba vydržet?

 

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/matka-se-synem-na-uteku-soud-ho-chce-zavrit-do-blazince_193754.html

A dále rozhovor s Jiřím Koutkem, šéfem dětské psychiatrické kliniky v Motole.

 "Jen kvůli syndromu zavrženého rodiče u nás děti nejsou. Žádná taková lékařská diagnóza neexistuje. Neexistuje žádná léčba, jak dítě naučit milovat rodiče, kterého odmítá."

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=042&r=z_domovaa&idc=1535268

 

NOVÉ INFORMACE - SRPEN 2011

Matka se synem se konečně mohou vrátit domů a malý Alan bude zase moci začít chodit do školy, na kroužky a stýkat se se svými kamarády. Ústavní soud zrušil vykonatelnost rozsudku, podle kterého měl být Alan na žádost otce už podruhé zavřen do psychiatrické léčebny. Otci se asi nelíbilo, že během půl roku, který tam již Alan strávil, se ho překvapivě nenaučil mít rád. Proto chce otec v izolaci dítěte pokračovat, a to až do doby, než Alan na něj změní názor, dřív ho nepustí. Ústavní soud ale uznal, že v tomto případě jsou porušena práva jak dítěte, tak jeho matky a verdikt zrušil. Alanovi moc gratulujeme a přejeme do nového života hodně štěstí a hodně rozumných soudců, protože boj s jeho otcem jistě ještě není u konce...

http://www.novinky.cz/domaci/240728-umistit-dite-na-psychiatrii-kvuli-sporu-rodicu-byla-chyba-rozhodl-ustavni-soud.html

"Krajský soud svým rozhodnutím podle ÚS porušil práva matky i dítěte a také právo ženy na spravedlivý proces."

"Na jednání mimo jiné zaznělo, že chlapec se v léčebně s otcem stýkal a neodmítal ho. Vztah však k němu nenašel. Mimo léčebnu se nescházeli."

„Předběžné opatření bylo nařízeno prakticky na nekonečno, dokud nebude naplněn účel, dokud dítě nezmění své chování. To je další defekt,“ uvedl Kůrka. Soud se prý navíc vůbec nezeptal na chlapcův názor, ačkoli rozhodování o jeho pobytu trvalo rok a půl.

Reportáž v České televizi, hostem je Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/211411058300802/

Rozsudek Ústavního soudu: http://www.jedendomov.cz/legislativa/160-prelomovy-rozsudek-ustavniho-soudu

Snad příběh Alana i s jeho dobrým koncem vyjádřeném verdiktem Ústavního soudu pomůže mnoha dalším dětem, které se provinily jen tím, že si nechtějí nechat nařizovat, koho musí mít rády bez ohledu na jeho chování k nim.