Případy Ústavní soud: Ne vždy je střídavá péče v zájmu dítěte

Ústavní soud: Ne vždy je střídavá péče v zájmu dítěte

Případy

Soudy při rozhodování o dalším osudu dítěte při rozchodu rodičů se konečně mají zaměřovat nejen na to, jestli volenou úpravu péče či styku dítě zvládne, ale hlavně na to, zda je pro dítě zvolená úprava tím nejlepším řešením z možných, jestli je opravdu v jeho  nejlepším zájmu. Takto se vyslovil Ústavní soud, když rozhodoval o dalším osudu holčičky svěřené do střídavé péče rodičů.

Holčička byla do střídavé péče ve čtrnáctidenním intervalu svěřena v předškolním věku. Dnes ale dávno navštěvuje základní školu a protože rodiče bydlí 300 km daleko od sebe, znamená to i střídání škol. Co na tom, že jedna škola učí běžné psací písmo, zatím co druhá comenia script, nebo že výuka v jedné škole je zaměřena jazykovým směrem a druhá má rozšířenou výuku matematiky? Každý z rodičů může mít přece jiné představy a protože oba mají právo dítě vést, bude se dítě chovat i učit v každém týdnu podle představ toho kterého rodiče.

Matka viděla, že se dítě trápí a žádala střídavou péči zrušit. Otec pochopitelně proti, vždyť dítě to přece zvládá, výsledky má dobré. K jeho názoru se přiklonily i obecné soudy, které vyžádaly i vyjádření obou škol. Dívka prospívá výborně. Střídavou péči tedy ponechaly. Matka požádala o pomoc Ústavní soud, který shledal, že holčička nejen dobře prospívá ve škole, ale ze snahy vše zvládnout a k tomu ještě nerozzlobit žádného rodiče se u ní rozvinula psychosomatická onemocnění.

Rozhodnutí obecných soudu zrušil s tím, že se má znovu přezkoumat v první řadě zájem dítěte. Jak najdete i v našich článcích na našem webu, rozhodovat podle toho, jestli dítě volené uspořádání zvládá, zkrátka nestačí. Lidé, i děti, zvládnou přežít hodně, ale to ještě nemusí znamenat, že jim ta situace prospívá. Soudy musí rozhodovat v nejlepším zájmu dítěte, tedy tak, řešení bylo to nejlepší z možných a jestli dětství tohoto dítěte je skutečně šťastné.

"Nestačí konstatovat, že dítě rozdělenou docházku do škol vzdálených 300 km zvládá. Je třeba zkoumat, jaký má tento režim vliv na její soukromý život, zda prožije šťastné a spokojené dětství či zda má možnost stýkat se se svými vrstevníky a být součástí kolektivu, popsali ústavní soudci v nálezu."

 

http://www.zet.cz/tema/ustavni-soud-rozhodl-o-stridave-peci-pragmaticky-a-uprednostnil-dopady-na-psychiku-ditete-9635

http://archiv.ihned.cz/c1-65390390-stridava-pece-cerstve-prosim

http://www.lidovky.cz/stridava-pece-neni-vzdy-v-nejlepsim-zajmu-ditete-uznal-ustavni-soud-1ge-/zpravy-domov.aspx?c=A160802_141541_ln_domov_ele

http://archiv.ihned.cz/c1-65390170-stridavou-peci-s-rozvahou-pendlovani-mezi-dvema-domovy-nemusi-byt-pro-dite-idealni