Případy Souhlas obou rodičů nestačí

Souhlas obou rodičů nestačí

Případy

Se střídavou výchovou by měli souhlasit nejen oba rodiče, ale důležitý je také souhlas dítěte, které by mělo mít právo střídavou výchovu kdykoliv ukončit. Dítěte se střídavá péče bude dotýkat nejvíce, dítě ji bude zažívat. Sám pro sebe by si žádný dospělý střídavou péči nezvolil. Dítě nemá na vybranou. A jak to pak vypadá, si můžete přečíst.

Rodiče se dohodli na střídavé výchově při rozvodu. Nenapadlo je, že dítě bude mít jiný názor. Ze začátku byl chlapec nadšený, bral střídání jako dobrodružství, nadšeně si balil věci od jednoho rodiče ke druhému. Nic mu nechybělo, u každého měl svůj pokojíček. Otec ho ze svého bydliště vozil každý den do školy.

Ale každé nadšení jednou opadne, dobrodružství, které nemá konce, přestává být dobrodružstvím. Chlapce to přestávalo bavit, už se chtěl zase vrátit ke svému normálnímu životu, každodennímu setkávání s kamarády, mimoškolním činnostem, chtěl se vrátit "domů". "Mami, a opravdu musím k tátovi?" začal se ptát. Musel. Matka se snažila s otcem domluvit s ohledem na dítě, otec odmítal ze svých práv slevit. A dítě? Zájem dítěte je přece totožný se zájmem otce, dítě by určitě nechtělo o otce "přijít". Kluk to začal řešit po svém. Přestal se učit a zhoršil se v prospěchu. Snaží se, aby rodiče viděli, že takhle to nejde.

Začal odjezdy k otci odmítat. Otcova reakce byla typická: "Ty ho navádíš", napadl matku. Zde příběh zatím končí. Můžeme se jen domýšlet, jak bude pokračovat. Různých možností je mnoho, záleží na povaze otce a jeho vztahu k dítěti, které pokračování si zvolí. Od nejprospěšnějšího pro dítě až po úplné zničení dítěte ve jménu boje za střídavou péči, případně to skončí předčasným odchodem dítěte z domova.

A co na to odborník? Střídavá péče je vhodné řešení, kde je ochota obou rodičů spolupracovat. Je vhodná tam, kde ani jednomu z rodičů neslouží střídavá péče jako pomsta druhému rodiči. Ale i tam, kde se rodiče domluví, jsou důležité i potřeby dítěte, mimoškolní aktivity a kamarádi. Rodiče by měli okamžitě zabránit dalšímu psychickému strádání dítěte (redakčně kráceno),  říká PhDr. Petr Šmolka.

Jen dohodou obou rodičů (na střídavé péči) je zajištěna žádaná stabilita výchovného prostředí a není v rozporu se zájmem dítěte. Praxe soudů se však od tohoto názoru odklání a o svěření dítěte do společné či střídavé výchovy bývá rozhodováno i bez dohody. Také proto je dobře, že se v loňském roce podařilo zabránit změně zákona, jež měla dávat jednoznačnou přednost střídavé výchově, dodává časopis Květy.

http://kvety.kafe.cz/osudy/2012/6/26/clanky/stridava-pece-synovi-nesvedci/