Případy Další dítě v ústavu

Další dítě v ústavu

Případy

Nedávno se objevil další případ dítěte zavřeného do ústavu kvůli konfliktům rodičů. Jedná se o devítiletou holčičku. Její umístění do Klokánku má na svědomí chomutovský OSPOD, který tento postup považuje za přijatelný, jak nasvědčuje fakt, že malá Jenny není jejich prvním takovým případem.

 Jde o klasický případ, rodiče se rozvádějí a nemohou se dohodnout, jak by měl další život jejich dcery vypadat. Matka udává domácí násilí ze strany otce, jeho nadměrné pití, násilí a scény před dítětem. Otec naopak z pití obviňuje matku, stejně jako z údajné "hamižnosti", podle něj chce matka mít dceru v péči jen kvůli alimentům. Svou pravdu otec dokládá důkazy o odporu holčičky k matce a naopak krásnému vztahu k němu a k jeho přítelkyni, kterou údajně považuje za svou "novou mámu".

Jediné, na čem se rodiče dokáží shodnout, je nevhodnost odebrání dítěte a jeho umístění do Klokánku. OSPOD to zdůvodňuje konfliktním prostředím a ovlivňováním holčičky ze strany rodičů. Po uklidnění Jenny v neutrálním prostředí by se měl provést nový psych. posudek, který už nebude ovlivňován nátlakem na holčičku.

Zajímavé je, že přesto, že matka s odebráním dítěte nesouhlasí, snaží se chápat důvody, které k tomuto kroku OSPOD vedly. Oproti tomu otec protestuje velmi důrazně a snažil se za dcerou i přes zákaz dostat. Nebylo mu to dovoleno, nejspíš protože právě od něj by mohlo pocházet zmíněné ovlivňování dítěte.

Do rozvodu rodičů vypadala rodina běžně, takže se nejspíš starala o dítě převážně matka. Když se vztah rozpadl, dostala se Jenny do střídavé péče. Nepodařilo se nám zjistit, jak se ve střídavé péči ocitla, ale z dalšího pokračování vyvozujeme, že otec činil na matku nátlak, takže ta "souhlasila" nebo vyhrál soud. Tím se odstartovala vlivem nátlakového prostředí nechuť holčičky k matce, která se o ni dosud převážně starala. V pořádku to zcela jistě nebylo, protože po čase šla holčička do výhradní péče otce a k matce najednou cítí odpor.

Matka se rozhodla o svoje dítě bojovat a dopadlo to umístěním Jenny do Klokánku. Podle našeho názoru je to rozhodnutí špatné, protože děti by neměly být trestány za chyby rodičů. Jenny je pochopitelně v ústavu nešťastná a chce pryč. Bez návštěvy v Klokánku strávila i Velikonoce, což jistě nesla hodně těžce.

Naštěstí se situace začíná obracet, v posledních dnech odvolací soud rozhodl, že postup OSPODu byl špatný a Jenny může z Klokánku odejít. Doufejme, že těchto nešťastných dětí bude čím dál méně, po uvedení názoru Ústavního soudu k této věci se začíná od nesmyslného uvězňování dětí upouštět.

Jak to asi bude s malou Jenny dál? Případ budeme dále sledovat. Soud má teď rozhodnout, ke komu z rodičů se dívka z Klokánku vrátí. Zatím se nám podařilo získat odborný rozbor obrázku, který uveřejnil otec a má dokazovat špatnou matku a perfektního otce. Rozbor je pouze informativní, obrázek je rozebrán bez bližšího kontaktu s případem, proto některé věci nemohou být vyvozeny přesně. Článek i obrázek zde: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/171591/rodice-jenny-9-se-nedokazi-dohodnout-soud-ji-zavrel-do-klokanku-chci-domu-place.html

Otec postoj ruce v bok rozkročen - autoritativní, přísný
Přítelkyně otce objímá oba kolem ramen -  vstřícná, úsměv, může působit jako eliminace otce (stojí mezi). Děvče k ní může mít kladný vztah, je mimo konflikt mezi rodiči (možná)
Dívka veselá, hravý, skotačivý postoj, tedy může být takto spokojená
Pes patří do "rodiny", stejně jako přítelkyně může být pro dívku důvěrná duše ( u dětí to bývá časté), své problémy svěřují domácím mazlíčkům, hračkám.

Co mě ale zaujalo nejvíce a přímo bouchlo do očí je strom v pravé dolní části obrázku (dětství a jistota), je kreslen s velikým přítlakem a celoplošně vybarven se stejnou intenzitou - negativní prvek (může se jevit). ALE když se podívám na psaný text - Moje rodina ....... mám JÍ moc ráda (možná může jít o chybu) - tak poslední část textu je od prvého odtržena a umístěna nad stromem. Dle mého soudu může strom představovat matku. Je tam jistá patologie vztahu, ale důvod může být různý, to se bohužel z obrázku nezjistí. Ale jak jsem popsala umístění textu, může jít o vliv třetí osoby.

Dětské obrázky jsou velmi dobrým vodítkem pro náhled do dětské duše, dítě v nich může projevit to, co v běžném kontaktu se snaží potlačovat a zamlčovat. Další vývoj zde: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/172520/chomutovsky-soud-rozhodl-zavrit-jenny-10-do-klokanku-byla-chyba.html Doporučujeme se podívat i na diskusi.

Doufáme, že časem zde budeme moci napsat veselejší zprávy a konec příběhu.