Případy Soukromé drama pětiletého dítěte

Soukromé drama pětiletého dítěte

Případy

V médiích se znovu objevil případ herečky Ivany Jirešové. Paní Jirešová se už několik let soudí se svým expartnerem o svou dceru Sofii. Rodiče se rozešli ještě před jejím narozením. Od té doby otec násilně vyžaduje svá práva.

Už tři roky probíhá u dcery paní Jirešové střídavá péče. Vždy to byl problém a celou tu dobu probíhají i soudní spory mezi rodiči. O tomto velkém problému v rodině paní Jirešové jsme už psali: http://www.jedendomov.cz/pripady/69-ivana-jiresova Střídavá péče celou tu dobu fyzicky probíhala, i když asi bez velkého nadšení její dcery. Podle matky dítě střídavou péčí velmi trpí a spolu s malou Sofií trpí celá rodina. My matce její slova věříme, tím spíše, že střídavá péče byla nařízena i při trvalých a skutečně velkých sporech mezi rodiči.

Střídavá péče tedy probíhala, ale najednou, někdy v listopadu, malá Sofinka začala naprosto odmítat k otci jít. Bohužel neznáme rodinu osobně a vycházíme pouze z informací v médiích. Nevíme, jaký důvod k tomu tak najednou měla. Holčička tedy odmítla k otci chodit a nejspíš přemlouvala maminku, ať tam nemusí. Plakala a prosila. Maminka se na to nemohla dívat a řekla jí, že to zkusí nějak vyřešit a ať tedy nechodí. Podle našeho názoru to tak nějak bylo, protože si neumíme představit, že by matka mohla reagovat jinak na pláč a prosby svého dítěte. Paní Jirešová se nejspíš snažila s otcem dítěte domluvit, ale on jakoukoliv komunikaci odmítal a trval jen na svých právech. Sofinku začal od matky brát a nutit, jako by to byla věc a tím zapříčinil skutečný odpor holčičky k němu a pobytu u něj. A začaly scény, kdy při předávání Sofinka plakala a bránila se a matka neměla to srdce ji zradit, vystrčit ji plačící ven a zavřít za ní dveře. Tím podle otce porušila rozhodnutí soudu. Proto na ni podal trestní oznámení a soudkyně rozhodla o exekuci dítěte, která proběhla už opakovaně!! Paní Jirešová celou exekuci natočila a předala reportérům Soukromých dramat. (Soukromá dramata 2011 (13) )

Otec dítěte byl požádán o vyjádření, nesouhlasil s tím. Byl požádám reportéry i paní Jirešovou o setkání před kamerou za účelem pokusu o domluvu. Opět odmítl. Pravděpodobně by to musel dostat nařízené soudem. Soudkyně se odmítla bavit a položila telefon. Podle našeho názoru paní soudkyně nemá čisté svědomí. Kdyby byla přesvědčená, že rozhodla o střídavé péči a o exekuci dítěte dobře, jistě by se za svůj názor nestyděla a pokusila by se ho zdůvodnit. Asi ale nemá jak. Budeme jen doufat, že pan ministr, který to také viděl, zjedná nápravu.

Záběry z exekuce jsou velmi drastické a nejsou určené pro slabé povahy. Patří mezi nejdrastičtější, jaké kdy v pořadu Soukromá dramata byly vidět. Holčička chce být s maminkou. K otci by třeba i šla, ale jen na návštěvu. Bydlet chce doma. I když pánové z "otcovských skupin" okamžitě začali mluvit o syndromu zavrženého rodiče (který oficiálně neexistuje), je to nesmysl. Tak, jak je to vidět na videu na konci reportáže, ta poslední věta holčičky, syndrom zavrženého rodiče nevypadá. Ale co není, může být. Jestli se otec bude dále snažit a pokračovat v započatém díle, jak je vidět v reportáži a v celém příběhu, jistě se mu brzy podaří jakýsi "syndrom zavrženého rodiče" k svojí osobě v dítěti vypěstovat. Když se to tak vezme, paní Jirešová si vlastně může říct, že v celém tom boji je pan Hőppner (otec dítěte) se svým přístupem vlastně její člověk.

Přesto je jasné, že to malé dítě z toho bude mít nejen trvalé následky na psychice, ale i trvale silně narušený vztah ke svému otci, se kterým dosud vycházela celkem normálně. A zároveň bude mít narušenou i důvěru k matce, která ji z jejího pohledu nedokázala ochránit.

U zmíněných agresivních "otcovských" skupin není paní Jirešová zrovna oblíbená. Nasazují jí psí hlavu, kdykoliv k tomu mají příležitost. Nedivíme se. Ona totiž jako jedna z mála výjimek o problému neváhá veřejně mluvit. Příběhů jako je ten její by bylo hodně, ale matky těch dětí se neodvažují veřejně vystoupit, aby si nevykoledovaly další mstivý útok od bývalých partnerů, kteří jim vyhrožují. A tak jen mlčí a poslouchají zkreslené nebo přímo vymyšlené informace z úst a z klávesnic otců svých dětí, kteří právě z jejich strachu těží. Paní Jirešová už nemá co ztratit a proto se nebojí a kazí tím zmíněným "otcům" jejich důvěryhodnost a bere monopol na jejich názory (stejně jako náš web). Proto ji tolik nesnášejí.

Redakce našeho webu za paní Jirešovou stojí a moc jí drží palce, aby mohla začít zase normálně žít. A stejně tak přejeme Sofince, aby mohla mít dětství takové, jaké si sama přeje. To období, které má být nejkrásnější, už ale ztratila.

 http://www.iprima.cz/videoarchiv/124327/6550/all   

Reakce čtenáře: Souhlasím s článkem uvedeným k případu odebrání dítěte paní Jirešové exekucí. Nic tak odpudivého jsem nezažila a fandím paní Jirešové, aby vydržela nechutné naschvály a tlaky od bývalého partnera, který jí dá jistě ještě co proto. Střídavá péče - ano, ale pouze u rodičů, kteří ji oba chtějí. Rozhodně ne tam, kde se nemohou dohodnout, nepramení z toho nic dobrého, hlavně určitě ne pro dítě. Ani v přírodě nezůstávají mláďátka se samcem, ale se samicí.V zahraničí se od střídavé péče ustupuje a u nás jako vše, přesně naopak. Paní Jirešová fandím Vám, držte se!