Odborné články Poruchy osobnosti 2. díl

Poruchy osobnosti 2. díl

Odborné články

Chodí volně mezi námi. Seznamují se, zakládají manželství, rodiny, často se potom rozvádějí, i když většinou ne dobrovolně a zanechávají za sebou nešťastné partnery, nešťastné děti a někdy také pořádně dlouhé soudní spisy. Lidé s poruchou osobnosti.

Dnes budeme v našem výčtu pokračovat.

 

Schizoidní porucha osobnosti

Aneb: Nenechám si poroučet! Dejte mi pokoj!

Trocha schizoidie je vlastní asi každému muži a není to nic hrozného. Problém nastává, když příznaky překročí určitou hranici.

Muže schizoida si nejlépe lze představit jako šíleného vědce někde v laboratoři. Zajímá se jen o sebe a svoji práci nebo koníček. Schizoidi nesnadno navazují vztahy, plno jich zůstává samo, přesto se může najít žena, kterou nějaká specifická vlastnost může na tomto muži přitahovat. Chcete se seznámit se schizoidem? Nebude to jednoduché, on totiž většinou o žádné vztahy nestojí. Vystačí si sám, má rád svůj klid. Nechoďte na něho s žádnou romantikou a s city. Jestli ho zaujmete, záleží jen na vás. Traduje se, že Camilla coby mladá navázala kontakt s Charlesem otázkou: "Moje prababička byla milenkou vašeho pradědečka. Co s tím uděláme?" Ve  vztahu ke schizoidovi jde o geniální koketerii. Hlavně vždy respektovat jeho osobní svobodu.

Počítejte ale s tím, že v podobném duchu bude probíhat celý váš vztah. Schizoid je člověk někdy až sociálně izolovaný. Vyrostl nejspíš v rodině, kde na něj nikdo neměl čas, měli jiné zájmy než dítě. Vznikla u něj citová deprivace. Projevování citů nebylo k ničemu a ani jemu je nikdo neprojevoval. Proto se uzavřel do sebe a musel se naučit vystačit si sám se sebou. A takový už zůstal.

Schizoid bývá také dost zapálený pro svou práci, většinou samotářskou, ale na rozdíl od paranoidního člověka o ní nepotřebuje nikomu vyprávět. Nepotřebuje vyprávět nikomu a o ničem. Když už někomu něco řekne, pochvala ho asi potěší, ale hlavně ať po něm nikdo nic nechce. On si bude dělat co a kdy bude sám chtít. Kdyby pochvala nepřišla, bylo by mu to asi jedno. Kritiku vyslechne, ale dál si  dělá věci tak, jak sám uzná za vhodné. Názory ostatních ho celkem nezajímají.

Může mít rád pocit, že má v rodině nad ostatními navrch. Tento pocit upevňuje sarkasmem a shazováním ostatních. Život se schizoidem je také dost těžký, hlavně proto, že se jedná o takový ten studený odchov, což ženám většinou vadí. Váš partner je emočně chladný, lhostejný a odtažitý. Potřebuje velkou volnost. Vztah jako takový bere jako kontrolu nad sebou, omezování, bývá také dost vztahovačný. Bývá také lhostejný ke společenským normám a konvencím, někdy vás tedy může ve společnosti ztrapnit, protože on si bude dělat a říkat to, co on sám chce a kdy chce. Názory ostatních ho nezajímají, je to jejich problém, ne jeho.

Stejně přistupuje i k vám. Nepočítejte s city, projevy lásky, vycházení vstříc vašim potřebám. Když si s ním budete chtít povídat o něm, nic vám neřekne. Co je vám do toho, to je jeho věc, on se nenechá zpovídat a kontrolovat. Když budete chtít povídat o sobě, vypne pozornost a přestane vnímat. Vaše pocity a potřeby považuje za banality a ještě se vám za ně vysměje. Není schopen s Vámi sdílet zážitky, radost nebo smutek. No tak jste smutná a co jako on  s tím?

Když mu budete chtít něco vytknout, zkritizovat jeho necitelnost, bude mu to jedno. Je mu jedno,co si o něm myslíte. Zapomeňte po něm také něco chtít, vaše přání nesplní a bude se chovat o to hůře, o co důrazněji o to budete žádat. Např. když ho poprosíte, aby vám zavolal, kdyby se zdržel déle, abyste neměla starost, počítejte s tím, že nezavolá a zdrží se co nejdéle. I kdyby měl sedět chvíli v autě. On si přece nenechá diktovat, co má a nemá dělat. Koš se smetím, který mu postavíte do cesty, bude klidně překračovat i několik dnů, dokud mu nedáte pokoj a prostor k tomu, aby se mohl sám rozhodnout, zda ho vynese a kdy. Cokoliv po něm budete chtít, požadovat, povídat, narazíte na zeď. Bude vám připadat, že mluvíte do zdi. Když už ze zoufalství začnete křičet, aby vás konečně slyšel, konečně zareaguje. A to tak, že vám sdělí, že jste hysterka, že on se tedy s vámi nebude bavit a odejde z místnosti.

Není přímo zlý, jen u něho asi nenajdete naplnění svých potřeb. Bude potřeba si citové potřeby naplňovat jinde, u dětí, domácích zvířat, u přátel, případně i v jiném vztahu. Pokud od partnera odejdete, podle nás si ani moc nevšimne, že jste pryč, jen s úlevou zaregistruje, jaký je doma konečně klid. Oddychne si, že má pokoj a svobodu. Podle nás takový člověk nemá ani s dětmi moc blízké vztahy. Musel by se jim totiž přizpůsobovat.

 

Dissociální porucha osobnosti

aneb: Dobro je to, co chci já.

Tito lidé zažili v dětství velmi krutou výchovu, tvrdou, někdy až týrání, možné je i sexuální zneužívání. Jako děti také mohli zažít absenci blízkých vztahů např. při ústavní výchově.

Patří sem lidé, kteří se vůbec nezajímají o práva druhých, nemají schopnost empatie, všechno, co dělají, dělají jen pokud to pro ně má nějaký prospěch. Když něco chtějí, dosáhnout něčeho, nějakou věc, nebo uspokojení svých nízkých potřeb, prostě to udělají a nepřemýšlí nad tím, že to je třeba špatné a že někomu ublíží. Vůbec je tato možnost ani nenapadne.

Pokud se seznámíte s partnerem z této skupiny, může vám jít o život. Patří sem totiž i chladnokrevní pachatelé kriminálních činů. Vyskytuje se tady často drogová závislost. Opět je nepoznáte, většinou působí mile a sympaticky. Může k vám být milý. Jestli se mu ale vyplatí vás zabít, např. pro peníze, klidně to udělá. Lidé s dissociální poruchou osobnosti se ale dovedou velmi dobře a dlouho ovládat a přetvařovat, pokud v tom vidí prospěch pro sebe, např. při vyšetřování vraždy se dlouho přetvařují a ještě pomáhají policii oběť hledat. Patří sem např. Stephen Knaepen, který před deseti lety zavraždil dvě děti své přítelkyně, které vzal na výlet pod stan. Nebo Štefan Svitek, který v roce 1987 zmasakroval ženu a dvě dcerky.

Psychiatrickou pomoc sami vyhledávají jen vyjímečně a když v tom vidí prospěch pro sebe, např. když potřebují potvrzení o nepříčetnosti. Naštěstí tyto lidi nepotkáte na každém rohu a toto není kriminalistický web, proto se budeme věnovat o něco méně smutným tématům.

Do skupiny lidí s dissociální poruchou patří i takoví, kteří jsou postižení méně, nebývají to vrazi, ale páchají méně závažné trestné činy. Pokud sem patří váš partner, dal by se označit jako tzv. "malý český grázlík". Partner Vám asi ze začátku nasliboval spoustu věcí, abyste si ho vzala, tím ale dosáhl svého a nepovažuje za důležité sliby plnit. Často vám lže a neplní své závazky ani k vám ani k dalším lidem a povinnostem. Je egoistický. Zjistíte, že rád bere za práci zálohy, se kterými zachází jako s kapesným. Dál se o zadanou práci nezajímá. V zaměstnání vydrží většinou jen do první výplaty. Tím splnila účel, on přišel k penězům a že brzo dojdou a zas nebudete mít co jíst, ho nezajímá. Není schopen přemýšlet dopředu dál než maximálně pár dní. Případně si přivlastní něco peněz z firemní pokladny. On je přece potřebuje pro sebe a dál o tom nepřemýšlí. Přemýšlejí o tom ale lidé, které okradl, vypůjčil si od nich a nevrátil. Proto zvoní u dveří, snaží se je vyvrátit, aby se na vašeho partnera dostali. Tomu se to moc nelíbí, proto se zdržuje doma co nejméně. Navíc mu pořád něco vyčítáte, tak co s vámi. Co bude s vámi a s dětmi, z čeho budete žít, neřeší. Když se ho na to zeptáte, vyčte vám, že jste hrozná a nezajímá vás nic jiného než peníze.

Domů teď už bude docházet jen občas, aby naplnil svoje potřeby. Najíst se, pokud bude co, umýt se, vzít si čisté věci, které mu samozřejmě perete. Občas také potřebuje vybít svůj vztek, který si vybije na vás. Příčina se vždycky najde. Má totiž dost výbušnou povahu a rychle reaguje agresivitou. Ať už k vám, když jste zrovna po ruce, nebo i k někomu jinému. Občas někomu ublíží na zdraví. Časem doma nebude vůbec, protože bude ve výkonu trestu za krádeže nebo za ublížení na zdraví, ale protože se není schopen poučit z důsledků svého chování ani z trestu, po propuštění bude dál vesele pokračovat ve svém životním stylu.

Vy se zatím připravte na vymlácená okna a rozkopané dveře od věřitelů. Budete mít doma hromadu upomínek, které už ani nebude mít cenu otevírat. Z té stovky, co vám zbyla, je stejně nazaplatíte.

Po rozvodu vám zbydou jen dluhy, které budete spoustu let splácet, zatímco váš bývalý manžel bude své nové známosti vyprávět pohádky o tom, jak ho bývalá žena o všechno obrala, vyhodila ho z domu, zmanipulovala proti němu děti a ještě si ho dovolila udat za neplacení alimentů.

Protože váš bývalý partner umí dobře navazovat známosti, ale neumí si je udržet, bude tuto pohádku vyprávět dalším a dalším ženám, které budou ochotné ho alespoň nějakou dobu dotovat a věřit mu.

 

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

Další díly: http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/96-poruchy-osobnosti-1

                  http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/101-poruchy-osobnosti-3

                 http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/114-poruchy-osobnosti-4