Odborné články Poruchy osobnosti 4.díl

Poruchy osobnosti 4.díl

Odborné články

Chodí volně mezi námi. Seznamují se, zakládají manželství, rodiny, často se potom rozvádějí, i když většinou ne dobrovolně a zanechávají za sebou nešťastné partnery, nešťastné děti a někdy také pořádně dlouhé soudní spisy. Lidé s poruchou osobnosti.

Dnes náš miniseriál dokončíme.

 

Narcistická porucha osobnosti

Seznámila jste se s člověkem, který má rád jen sebe. Líbil se vám proto, že byl hezký, zajímavý, uměl dobře vyprávět, byl i na něco šikovný, měl o něčem přehled, imponoval vám. Pokud si obdiv k němu udržíte nebo ho v zájmu zachování vztahu dokážete předstírat, čeká vás docela hezké partnerství. On vás také bude mít rád a bude na vás hodný, ale jen když mu dopřejete pocit, že je nejlepší na světě. On sám se cítí nadřazený, jedinečný, nemá ale dost empatie. To už k němu prostě patří. Je také dost závistivý. Ale v porovnání s předešlými poruchami osobnosti se s tímto dá docela dobře žít.

Je to muž, který vyžaduje úplný servis. Domácí práce jsou pro něj většinou ponižující. Velmi nerad se také podřizuje a nerad plní povinnosti. Je to pod jeho úroveň. Nesnažte se ho kritizovat, obdivujte ho, příčinu si vždy nějakou najdete. Na kritiku si vůbec dejte pozor. Bude mít sklon to otočit proti vám a obviní on vás. Každou kritiku a z jeho pohledu ponížení vám jen těžko odpustí. Možná vůbec. Bude si všechno pamatovat velmi dlouho a až se mu to bude hodit, vytáhne to a bude se vám snažit pomstít.

Někdy může být domýšlivý a arogantní. Často také prožívá fantazie o vlastním velkém úspěchu a moci. Dopřejte mu je, pokud jimi nechce nikomu ubližovat, k tomu by ho mohl svádět pocit vlastní nadřazenosti. Narcisem byl totiž i Hitler. Na druhé straně, jestli si svoje touhy uplatní tak, že se stane např. významným malířem nebo odborníkem na cokoliv, je to jen dobře. Bez narcismu by neexistovala spousta významných malířů, hudebníků a vědců z minulosti.

Uvnitř je velmi citlivý a nejistý člověk, pokud se stane, že prozře náhle, že se dozví pravdu o své průměrnosti moc nešetrně, může z toho mít trauma, propadnout depresím a úplně se uzavřít do sebe.

Když s narcisem žijete, musíte počítat i s nejistotou vaší společné budoucnosti. Váš manžel bude nejspíš chtít v něčem vyniknout a na vás zbyde zajišťování servisu pro něj, aby on mohl budovat svoje jméno, a to na váš úkor. Někdy to tak nějak vyplyne ze situace, že si tuto roli zvolíte sama. Může po vás začít chtít, abyste ho navíc reprezentovala. Problém je, že za pár let, až se mu podaří vybudovat jméno, kariéru a bohatství, často zjistí, že vy už nejste tak reprezentativní, navíc jste kvůli němu obětovala svoji kariéru a zájmy, takže vlastně nic neznáte a nemáte rozhled. Co s vámi v té kuchyni má pořád dělat. Na věčírcích byste mu dělala ostudu. Navíc vy jste s ním byla i v době, kdy ještě nic neměl a nic neznamenal a teď fungujete jako živá připomínka té doby, na kterou by on rád zapomněl. On by rád věřil tomu, že byl přece vždy ten nejbohatší a nejúspěšnější. Proto narcis rád vymění manželku za mladou, reprezentativní dívku, která si ho nepamatuje jiného, než jaký je teď. Měla by být hlavně hezká a měla by se umět i bavit na úrovni ve společnosti. S vámi se potom tiše a ve vší slušnosti rozvede. Nepřeje si hlavně žádné skandály, které by mu poškodily jméno.

Pozor ale na něj, když se budete chtít rozvést vy. Tím ho totiž neskutečně ponížíte. Měla jste přece počkat, až se bude chtít rozvést on s váni. Jak se vůbec může taková nula, jako jste vy, chtít rozvést s někým tak dokonalým, jako je on! Vy byste mu přece měla ruce líbat za to, že on vám umožňuje žít v přepychu. Navíc, co si o něm budou myslet známí a obchodní partneři, úplně tím ztratí jméno!  Stejně by se rozvedl, ale problém je, že vy jste přišla první. Nějakou dobu bude mít snahu se vám mstít a to velmi silně. Čekejte pomluvy všude, kde se dá a rozsáhlé boje o majetek. Nakonec si vzpomene, že nejvíc vám ublíží, když vás připraví o děti ( o kterých doteď věděl jen, že existují). Požádá tedy o výhradní péči, případně o péči střídavou. Bude se vás snažit zničit. S péčí o děti to samozřejmě nemyslí vážně, ale tváří se že ano. Teď potřebuje nad vámi vyhrát, dále nepřemýšlí. On vás teď musí vyhodit z domu, všechno vám sebere, ani korunu od něj nedostanete, a ještě vám vezme děti. Však vy ještě ráda přilezete zpátky!

Nedělejte to. Pokus o rozvod by vám už nikdy v životě neodpustil.

____________________________________________________________________________________________________________________

Tím končí náš výčet nejznámějších poruch osobnosti, které mohou negativně ovlivňovat partnerský vztah postiženého člověka. Výčet není úplný, úplný najdete v literatuře uvedené na konci. K tomuto tématu je ještě časem v některém článku vrátíme.

Příčiny vzniku poruch osobnosti: Biologické (genetické předpoklady), prenatální (např. stres nabo onemocnění matky v těhotenství) a perinatální vlivy, které mohou negativně ovlivnit vývoj mozku (poranění mozku dítěte při porodu). Klíčové je potom rodinné prostředí v raném dětství. Dítě si v raném věku buduje základní důvěru ve svět. Pokud ji nezíská (odmítání dítěte, výbušnost, emoční nestálost blízké osoby, její absence, napjatá situace v rodině, ubližování dítěti) použije formující se osobnost obranné mechanismy, které mohou pomoci dítěti přežít, později mu ale komplikují sociální fungování a kvalitu života vůbec. Porucha osobnosti ale bývá zapříčiněna v některých případech i onemocněním nebo postižením mozku.

Definice: Porucha osobnosti je definována jako trvalý stav, projevující se nepříznivými nebo nadměrně zvýrazněnými vlastnostmi osobnosti, odchylky v oblasti citového prožívání, uvažování i chování, zejména ve vztahu k druhým lidem.

Kritéria pro určení poruch osobnosti: Specifický způsob uvažování a hodnocení situace, které je ovlivněno např. egocentrickým uvažováním (vztahovačnost). Člověk není schopný náhledu na svoje chování a není schopný se poučit ze zkušeností. Typické bývají obtíže v sebeovládání, nestandartní reakce na běžné podněty, nepřiměřený způsob uspokojování potřeb atd. Jejich abnormální chování je zdrojem konfliktů s okolím a odmítavým postojem lidí. Postiženým lidem chybí typické znaky dospělosti, jako je zodpovědnost, empatie, altruismus. Porucha je napevno zakotevena ve struktuře osobnosti.

Lidem zažívajícím stres se současným nebo bývalým partnerem z důvodu jeho poruchy osobnosti přejeme hodně štěstí v boji za návrat k normálnímu životu, alespoň pro sebe a svoje děti.

____________________________________________________________________________________________________________________

Tomáš Novák: Manželství jako trvalý stres

Tomáš Novák: Takový bezvadný chlap...jen žít se s ním nedá

stopstigmapsychiatrie.cz, celostnimedicina.cz, terapie-psycholog.cz, hendikep.cz

 

Další díly: http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/96-poruchy-osobnosti-1

                   http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/97-poruchy-osobnosti-2

                   http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/101-poruchy-osobnosti-3