Odborné články Poruchy osobnosti 3. díl

Poruchy osobnosti 3. díl

Odborné články

Chodí volně mezi námi. Seznamují se, zakládají manželství, rodiny, často se potom rozvádějí, i když většinou ne dobrovolně a zanechávají za sebou nešťastné partnery, nešťastné děti a někdy také pořádně dlouhé soudní spisy. Lidé s poruchou osobnosti.

Představíme Vám další druhy narušených partnerů.

 

Histrionská porucha osobnosti

aneb: Všechno vím, všechno znám, všude jsem byl, všechno jsem viděl

 S histrionem se seznámíte velmi snadno. Bývá výborný společník, výmluvný, srší vtipem a také často zvýšeně dbá na vzhled. Dokáže okouzlit i vaši devadesátiletou tetičku, která naposledy v životě zažije pocit, že je pro muže krásná a zajímavá. Histrioni potřebují na sebe upoutávat pozornost za každou cenu a proto předvádějí úplná divadelní představení. Váš partner baví společnost i vás, vymýšlí si příhody, které nazažil, zažité si přikrašluje, používá velká gesta a květnaté přívlastky. Málokdy ale dojde k jádru věci, prožívá spíše povrchní emoce, ale toho si hned nevšimnete. Muži se rádi předvádí tím, co mají, např. malý muž si pořídí výrazně velké auto, aby tím zvětšil i sám sebe a hlavně svou hodnotu, protože má nízké sebevědomí. Na začátku vztahu vás prostě oblbne a umluví, o svých "zážitcích" vypráví s velkým zápalem a vy si myslíte, jakého to zajímavého člověka máte před sebou. Kromě toho vám sdělí, že nesnáší nudu a potřebuje vyhledávat stále nové zážitky. V tu chvíli vám nedojde pravý význam těch slov. Máte pocit, že se s ním prostě nebudete nikdy nudit.

Časem ale zjistíte, že naopak on čeká, že se nebude nudit s vámi, proto s vámi je (si vás vzal). Předkládání nových zážitků očekává on od vás. Vy to nevíte a proto začnete žít bežný život. To mu nevyhovuje, začíná se nudit. Možná v tu chvíli ho napadne svatba nebo pořízení dítěte jako zpestření života. Po svatbě, natož po narození dítěte ale zjistí, že se nic nestalo, normální život jde dál a po narození dítěte je ještě jednotvárnější a "nudnější" než předtím. Začne vám vyčítat, že je s vámi nuda, že je vaše vina, že on nemá dobrou náladu a je vaše vina, že s vámi není šťastný. Když navrhnete procházku, je mu to málo a radši sedí doma  a má k vám výčitky. On chce jet na nějakou pořádnou akci, třeba lézt po horách. S novorozencem to jde ale těžko a navíc vy sama padat ze skal taky nepotřebujete. V lepším případě začne jezdit sám a vás i s dítětem odepíše, v horším případě vám začne dělat doma peklo.

Vede často dlouhé monology o tom, že byste ho měla skutečně milovat, obětovat se mu a o dalších věcech, o kterých on umí právě jen vyprávět. A další několikahodinové monology výčitek na vás, jedno proč, ale v zásadě proto, že ho neumíte pobavit, takhle si manželství nepředstavoval, všechno děláte špatně a rychle byste se měla vzpamarovat. No, vy už se pomalu začínáte vzpamatovávat, ale ze vztahu k němu.

Obyčejný život prostě není nic pro něj. Proto ani dlouhodobější vztah. Buď to přestane dřív bavit jeho a ze vztahu odejde hledat si konečně nějakou "akční ženu" nebo to přestane bavit vás a ukončíte to vy. Pokud vám něco vyčítá a dokonce po vás něco chce, čím vy nejste nadšená, nastupují opět výčitky, připomínání věcí léta dozadu, hysterický pláč (více u žen), hypochondrii( také spíše u žen) a hlavně vytváření u vás pocitu viny, v čemž jsou histrioni skuteční mistři. Poměrně brzo budete mít pocit, že můžete za všechnu bídu světa a nejpozději toto vás přinutí ze vztahu odejít. Váš vztah bude také dost bouřlivý, ona i taková hádka je pro histriona jistým vzrušením, určitě lepším než ta hrozná nuda, takže bude hádky i sám vyvolávat. A pak to usmiřování také není špatné. Pokud vám to vyhovuje a zvládnete italské manželství, dobře. Ale jestli vám hádky a křik nahánějí hrůzu, tak se připravte na nejhorší. Když mu nebudete odpovídat a on zjistí, že s vámi prostě hádku nevyvolá, bude se  čím dál víc nudit a bude pořád nesnesitelnější. Domlouvat se s ním také moc nedá. On totiž kompromisy považuje na svou prohru. Takže bude vše po jeho nebo si užijete. Nesnese také, že byste byla v něčem lepší než on a strhávala na sebe pozornost. To ani nezkoušejte a radši také zatajte svoje vyšší vzdělání. Histrion také dost nerad chodí do zaměstnání, co tam taky, každý den je to stejné, on se tam nudí. Proto je radši doma  a má sklon k parazitickému životnímu stylu: Nechá se od vás živit.

Nemá také trpělivost, chce všechno hned a nesnáší čekání. S jeho rolí otce je to také dost problematické. Po narození dítěte nečekejte nějakou pomoc, spíše budete mít najednou doma něco jako staršího sourozence, který na miminko pěkně žárlí. K běžným výčitkám přibudou ještě výčitky, že se mu málo věnujete a dítě máte radši než jeho. Začne si vynucovat vaši pozornost, někdy i dost trapně, začne dělat věci, o kterých ví, že je nesnášíte a celý natěšený bude čekat alespoň na hádku. Je to vzrušení a v tu chvíli bude vaše pozornost upřená na něj a ne na dítě.

Jeho přístup k dítěti může mít dvě podoby. Většinou  a hlavně když bude dítě ještě malé, nebude zažívat takové ty pocity rodičovské pýchy. Naopak bude na úspěchy dítěte žárlit a nebude se mu líbit, že dítě na sebe strhává pozornost ostatních, která přece má patřit jemu. On chce být tím nejlepším a nejzábavnějším člověkem. Ale protože váš partner má hodně malé sebevědomí, může si ho časem začít zvyšovat právě pomocí dítěte. Přece  jen ten nejúžasnější, nejchytřejší a vůbec nejlepší člověk mohl zplodit tak skvělé dítě.(Když není skvělé, on už ho donutí, aby skvělé bylo, případně si začne něco vymýšlet a dítě přikrašlovat.) Dítětem se bude všude chlubit a nezapomene připomenout, kdo je tady "Otec".

Tato předešlá fáze se už ale většinou odehrává po vašem rozvodu, protože tak dlouho to s ním nevydržíte. Pokud to budete vy, kdo první se rozhodne vztah ukončit, nebudete to mít vůbec lehké. Čekejte pláč, hysterické scény, předstírání infarktu a spaní partnera na rohožce přede dveřmi. Tito lidé jsou splachovací, vyhodíte ho dveřmi a vleze zpátky oknem. Když okno zavřete, bude viset na klice a naříkat, že je mu zima, má hlad a vůbec umírá. Když ani to nezabere, nastoupí vyhrožování sebevraždou, případně i vraždou, v takovém případě doporučujeme obrátit se na policii. Výhrůžky ale většinou není schopen splnit.

Váš bývalý partner také může časem začít využívat děti jako cestu k vám a pomocí vyžadování častých kontaktů s dětmi nebo vynucováním střídavé péče se dostává ke kontaktům s vámi. Na rozdíl od paranoika se ale nechce mstít za to, že ho prý chcete zničit, spíše nesnese pocit, že pro vás přestal být důležitý. Chce být pro vás stále nejdůležitější a když to nejde po dobrém, zkouší to v negativním smyslu, abyste se jeho osobou musela neustále  zabývat. U  čistého histriona ale takové problémy většinou netrvají dlouho, spíše jen do doby, než se najde někdo, kdo bude mít zájem se o něho patřičně zajímat a navíc ho litovat za strašný život s vámi, který musel vytrpět. Emoce má nestálé a povrchní, takže po velkém pláči u vašich dveří časem nezůstane ani stopa.

Hraniční porucha osobnosti

aneb: Vidíš, k čemu jste mmě dohnali!

Jedná se o člověka, který si z nějakého důvodu nemohl utvořit vztah k jedné mateřské osobě v dětství. Neměl jistotu, že blízká osoba je tu vždy pro něj a poskytuje mu bezpečí. V důsledku toho není schopen vidět ostatní ve své celistvosti s klady i zápory, ale vidí vás jako úplně perfektní nebo úplně nemožnou. Toto vnímání se neustále střídá. Podle toho s vámi také bude jednat. Prožívá stavy prázdnoty vzápětí vystřídané nekontrolovatelnými emocemi a napětím. Má narušené vnímání i sebe sama ( jsem divný, vadný) i vnímání ostatních. Proto se snaží sám věřit tomu, že za jeho chování můžete vy, pokud se něco přihodí, může za to opět někdo druhý, případně osud, on nikdy. Ze všeho obviňuje okolí a navíc není schopen dodržet sliby.

Váš partner je emočně hodně nestálý. Nikdy s ním nevíte na čem jste, jak se bude chovat v následujících chvílích. Chvíli vás miluje a chvíli nato vás nenávidí. Nic mezi tím. Stejně tak události vnímá jako úplně skvělé nebo úplně špatné. Život s ním je vysilující, musíte být připravená na všechno. Třeba sedíte v klidu a v pohodě a vy se ho zeptáte na něco, co se mu zrovna nelíbí a on vám předvede další ze svých výbušných scén. Vyletí po vás, seřve vás na tři doby, rozbije nějaký hrnek, seřve vás i za to, protože vy jste ho k tomu dohnala, možná vám i nějakou vrazí, práskne za sebou dveřmi a odejde pryč. Vy stále ještě stojíte na místě, protože nechápete, co se stalo, na co on tak neadekvátně zareagoval. Přijde za pár hodin nebo druhý den, přinese kytku, sice vám znovu vysvětlí, že jste ho k jeho reakci dohnala, on za to nemůže, přesto uzná, že jeho reakce byla trochu přehnaná a omluví se vám. Sdělí vám, jak vás strašně miluje a nemůže bez vás žít. Dvě hodiny nato po vás hodí talíř s večeří, protože je moc studená/horká nebo moc/málo slaná. A tak to jde stále dokola. Věřte tomu, že on sám je z toho dost nešťastný, ale narozdíl od vás on od sebe utéct nemůže.

Vy ale můžete a proto to také časem uděláte. Váš odchod bude snášet velmi špatně, protože k hraniční poruše patří i velký strach z opuštění a osamělosti. Bude vám slibovat, na co si vzpomene, pak to přejde ve vyhrožování sebevraždou. Váš bývalý partner také může sebevraždu - demonstrativně - konat. Někdy se přihodí, že takový člověk sebevraždu neplánovaně dokoná. Zůstane po něm dopis, kde vám vysvětlí, že vy jste ho k tomu dohnala a máte ho na svědomí. Zkuste si nedělat výčitky. Je to dospělý člověk, nenesete za něj žádnou zodpovědnost, bylo to jeho rozhodnutí. Můžete ho jen litovat, protože on za svou poruchu nemohl (nemůže), ale vy také ne.

Může se také stát, že kvůli svému strachu z osamění se upne na děti a protože vy nebudete nejspíš nadšená z toho, že s takovým člověkem mají trávit vaše děti čas, tak vám to může přinést ještě hodně nepříjemností. Můžete čekat žádost o svěření do střídavé, ideálně však do jeho výhradní péče. Chce si tím pojistit, že nezůstane sám. Dítětem by si také mohl nahradit partnera. Děti si k sobě bude mít snahu připoutat, aby ho nikdy neopustily a vytvořit s nimi nezdravý uzavřený vztah. Bude velmi těžké takovou situaci v zájmu duševního zdraví vašich dětí zdárně vyřešit a může to trvat hodně dlouho. Podle něj za to můžete samozřejmě zase vy, protože vy mu bráníte v kontaktu s dětmi v míře, jakou on by si představoval - totiž pořád.

 

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

Další díly: http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/96-poruchy-osobnosti-1

                  http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/97-poruchy-osobnosti-2

                 http://www.jedendomov.cz/odborne-clanky/114-poruchy-osobnosti-4