Občanské sdružení Výstižné a krásné z facebooku

Výstižné a krásné z facebooku

Občanské sdružení

Maminkám vše nejlepší.

 

Petr Mach

Popřál bych dnes mamince k svátku matek, kdyby tu ještě byla... K maminkám je třeba mít obrovskou úctu za to všechno, co pro nás dělají. Tak jim dnes nezapomeňte popřát nebo dát květinu, určitě je to potěší.

 

Filip Humplík

Proč obejmout matky

Druhou květnovou neděli se slaví Den matek. Ten svátek pro mně má vnitřní smysl už proto, že jsem hrdým otcem pěti dcer. Ta nejmladší se narodila letos 2. května. A aby se muž mohl stát hrdým otcem, potřebuje k tomu matky hned dvě – svoji biologickou a pak tu, se kterou má sám děti. Ani na jednu z nich v neděli nezapomenu.

I když má Den matek v Česku tradici už od roku 1923, před listopadem 1989 se neslavil. Zastínil ho Mezinárodní den žen (MDŽ). Nechci se pouštět do složitého a nedůstojného dohadování, jak moc je MDŽ levičácký svátek, ale faktem je, že se ho komunistům povedlo dokonale zprofanovat. Ženy v ten den od Revolučního odborového hnutí dostaly pugét a oschlý chlebíček, zatímco mužům MDŽ sloužíval jen jako záminka, aby se mohli opít.

Bylo to nedůstojné, ale hlavně to postrádalo logiku. Být ženou přece samo o sobě ještě není žádná zásluha, respektive je to stejná zásluha jako být mužem. Že to ženy mají v životě těžší, protože jsou "slabší" pohlaví? Neurážejme je a nesnižujme! Osobně ženy považuji za zcela plnoprávné bytosti, které jsou prakticky ve všem na stejné rovině jako my muži. Opak si už dnes myslí snad jen pár "macho" hlupáků.

Faktem ale je, že pro některé věci v životě mají ženy od přírody jiné kompetence. Pozor, když říkám "jiné", nemyslím "horší". Co má větší cenu – vyhrát bitvu u Marathonu nebo zařídit domov tak, aby v něm bylo všem hezky? Přečtěte si o tom skvělé knihy amerických psychologů Alana a Barbary Peaseových "Proč muži lžou a ženy pláčou" a "Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách".

Svou biologickou danost ale žena každopádně naplní hlubokým významem teprve tím, že se stane matkou. Otci svých dětí tím zároveň umožní, aby jeho geny přežily a rozšířily se. Mých pět dcer mi tak vlastně vlastně zajistí nesmrtenost. Že to zní příliš biologicky chladně? Pokud máte dvě matky jako já, v neděli je obejměte.

 

Kateřina Kristelová

Všem maminkám všechno nejlepší a co nejhezčí den! Život za život . Nikdo si nezaslouží víc úcty než my. Úplně nejvyšší respekt maminkám samoživitelkám, smekám u nás všech . A Vy další, co máte štěstí, že je vedle Vás chlap, který Vás chrání a pečuje o Vás, smekám i před ním. Je to vzácné a važte si toho holky.