Legislativa Souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte konečně zrušen

Souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte konečně zrušen

Legislativa

Sněmovna konečně zrušila povinný souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte. Na to, že nesmyslnost tohoto zákona byla většině národa jasná ještě před jeho vstoupením v platnost, proces jeho zrušení trval dlouho. Celý rok se rodiče museli bát, že jejich dětem bude ztížen přístup k lékařské péči kvůli nesehnatelnosti druhého rodiče nebo jeho nesmyslným obstrukcím.

Souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte není třeba od 14.3.2013

Celý rok vznikala zbytečná soudní řizení, která měla řešit nesouhlas druhého rodiče s ošetřením dítěte. Vznikaly nebezpečné situace, kdy druhý rodič byl právě v zahraničí, nebyl k sehnání nebo, hlavně u rozvedených rodičů, využíval zákon o zdravotních službách k terorizování matky i dítěte. Sami jsme se v osobním případě jednoho z nás setkali s případem, kdy okamžitě po vstoupení zákona v platnost otec matce napsal, ať nepočítá s jeho jakýmkoliv souhlasem a všechno bude odteď řešit soud, každé očkování nebo zubaře. Takových případů byly tisíce.

Rodiče byli nuceni  v zájmu dítěte souhlas druhého rodiče podepisovat sami, čím ale porušovali zákon. Přesto vznikaly případy zanedbání lékařské péče u dětí s možnými následky.

Teď si konečně mohou všichni oddechnout a přestat se bát o své děti. Sněmovna schválila původní poslanecký návrh novely zákona o zdravotních službách a kromě jiných změn, prošla jednoznačně i tato změna. Novelu zákona o zdravotních službách jednoznačně schválil i Senát. Všem zákonodárcům ze všechny děti i rodiče moc děkujeme, že nečekali a tento nebezpečný paragraf zrušili co nejrychleji, dřív, než se stalo něco skutečně vážného.

Autorka tohoto článku teď odchází s dítětem k lékaři. Celý rok čekala na to, až ho bude moci nechat normálně naočkovat.

http://www.novinky.cz/domaci/293730-snemovna-zrusila-povinny-souhlas-obou-rodicu-s-lecbou-potomka.html

Projednávání změny zákona: http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/051schuz/s051288.htm#r9