Legislativa Blíží se konec souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte

Blíží se konec souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte

Legislativa

Novela zákona o zdravotních službách vstoupila v platnost v dubnu roku 2012. Již před tímto datem jsme na našich stránkách psali o problémech, které tato novela přinese. Zajímala nás hlavně situace kolem povinného souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte. Námi odhadované problémy se ukázaly hned během dubna. Začaly se množit případy prodlení v léčbě dítěte z důvodu shánění souhlasu druhého rodiče, začala první soudní řízení kvůli sporům mezi rodiči týkající se léčby dítěte nebo o ustanovení opatrovníka. Lékaři sami nevěděli, kdy mají vlastně souhlas obou rodičů požadovat, proto ho požadovali pro jistotu téměř vždy a tím ještě více situaci komplikovali. V této souvislosti se objevily obavy z blížících se prázdnin a s nimi spojených dětských táborů a pobytů dětí u příbuzných.

http://www.jedendomov.cz/legislativa/219-novela-zakona-o-zdravotnich-sluzbach

http://www.jedendomov.cz/legislativa/225-mesic-novely-zakona-o-zdravotnich-sluzbach

Již krátce po vstoupení novely v platnost se zvedla vlna odporu proti nesmyslným nařízením ze strany odborníků i veřejnosti. Sami zákonodárci rychle zjistili, že nová situace je pro děti přímo ohrožující a proto hned vznikly hned dva návrhy na nápravu. Jeden podali senátoři, druhý poslanci.

http://www.jedendomov.cz/legislativa/233-senat-jedna-v-zajmu-deti

Protože návrhy byly téměř totožné, bylo nutné rozhodnout, o kterém se bude jednat dále. Bylo rozhodnuto o návrhu poslaneckém. Bohužel se nepodařilo zjednat nápravu tak rychle, jak jsme si všichni přáli, děti musely jedny prázdniny vydržet. Teď už ale jistě bude nepříjemnostem brzy konec. Poslanecký návrh další novely, který napravuje alespoň ty největší nesmysly včetně zrušení souhlasu obou rodičů, prošel jednohlasně třetím čtením - nikdo nehlasoval proti.

http://www.novinky.cz/domaci/287825-souhlas-obou-rodicu-s-lecbou-potomka-bude-minulosti-zmizi-i-absurdita-roku.html

Protože si všichni přejeme nápravu tohoto nebezpečného stavu co nejdříve, jistě již nebude trvat dlouho a naše děti se dočkají zase normální lékařské péče bez nesmyslného zdržování. Souhlas obou rodičů s lékařským zákrokem u dítěte se v určitých případech stal jen další zbraní v rukách problematických rodičů, kteří se neštítili vzít si své vlastní dítě jako rukojmí proti bývalé partnerce. A případy, kdy druhý rodič nebyl vůbec k sehnání, byly stejně tak nebezpečné.

Situaci budeme dále sledovat. Určitě se brzy dočkáme dalších příznivých zpráv.