Diskuzní fórum
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Úprava péče po rozchodu rodičů
(1 prohlíží) (1) Host

TÉMA: Úprava péče po rozchodu rodičů

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1102

• admin
  • NEPŘIPOJEN
Že do toho vstupuji, nikdo tady nenavádí k porušování zákonů. Pouze se tady objevuje názor, že zákony jsou špatné a ne vždy hájí zájmy dětí. A my tvrdíme, že zájem dětí musí mít přednost dokonce i před zákony. Tím chci říct, že jednak nejsou úplně dobré, ale zejména to, že se plně nevyužívají jejich možnosti ze strany úředníků (OSPOD) a soudů. Například je velký nedostatek v tom, že nezkoumají do hloubky důvody, proč matka nechce dítě svěřovat otci nebo proč otec vymáhá střídavou péči. Jestli se neodehrávalo skryté domácí násilí, ať už fyzické nebo hůře prokazatelné psychické. Nedá se příliš věřit tomu, že matky brání kontaktu s otcem bezdůvodně. Jenže i pokud matka tvrdí, že k násilí docházelo, soudy nechtějí příliš ochotně nařizovat posudky a matky většinou finančně dole na to ani nemají peníze. Soud potom automaticky považuje matku za problémovou, přestože příčina bývá jinde. A myslím, že hlubší zkoumání a dokazování by pomohlo i otcům, kterým matky brání opravdu bezdůvodně. Takže ono není nezbytně nutné zákony nějak měnit, jen je důsledněji využívat.

Ještě mám prosbu, několikrát jste se vyjádřil, že nejste zastáncem střídavé péče. To je celkem jasné vyjádření. Ovšem jinak se vyjadřujete velmi neurčitě a současně chcete zajistit rovnoměrný přístup k výchově. Tomu vůbec nerozumím a myslím, že nejsem sám, kdo neví, jak byste porozvodovou péči vlastně řešil Vy. Zkuste prosím v jedné nebo dvou větách jasně a srozumitelně sdělit, jaký by měl být postup ve svěření dítěte do péče, když se rodiče rozvedou. Pro příklad ale neoperujte svým případem, ale mužem a ženou se srovnatelným vzděláním a finančními možnostmi.

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1103

• anonym
Multiotec,
ako to s nami dopadne, ak sa s klapkami na očiach budeme riadiť výlučne zákonmi a potreby dieťaťa zostanú ignorované?
Ak Vám záleží na budúcnosti Vašich detí, skúste si prečítať niečo z vývinovej psychológie o tom, že dieťa potrebuje pre svoj vývin bezpečnú základňu, v ktorej má a nachádza oporu. Že je to spravidla matka, ktorá dieťa nosila a kojila. A rovnako ako hlad, smäd, sexualita, je v človeku biologicky zakódovaná aj potreba vyvinúť vzťahovú väzbu s blízkou vzťahovou osobou, spravidla matkou. A že k tejto väzbe dieťa smeruje svojím pripútavacím správaním, ktorým je vybavené a ktoré sa aktivuje nielen keď je hladné, smädné, ale aj keď chce byť len jednoducho
na rukách, húpať sa v rytme chôdze, pozerať sa do očí matky, mať s ňou zladenú interakciu, byť v jej blízkosti. Je to primárna, biologicky-evolučne zakotvená potreba. A reálna skúsenosť súvisiaca s touto potrebou sa zapíše do výbavy osobnosti človeka a ovplyvňuje jeho sociálne správanie po celý život.
Je teda dôležité, aby matka sprostredkovala dieťaťu istotu, bezpečie, dôveru a spoľahlivosť. Za rizikové sa považuje obdobie odstavenia od dojčenia. Ak je spojené so stratou bezpečia, napr. pri odlúčení od matky, môže dôjsť k akútnej infantilnej depresii alebo chronickému smútku, ktorý dáva celému životu depresívny podtón.

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1121

Jednak zákon pamatuje i na zájem dítěte, dokonce přímo v ustanovení týkajícím se střídavé péče. Takže soud může zájem dítěte vyhodnotit a střídavku nařídit pouze tehdy, pokud to shledá v zájmu dítěte, což může opodstatněně usoudit i přes odpor jednoho rodiče.
Je velmi nebezpečně odvolávat se na biologická předurčení nebo nastavení při obhajobě porušování zákona, mám na mysli zejména pošlapávání ústavních práv dítěte a jednoho z rodičů, zpravidla otce, v době neupravené péče. Stejnou logikou bychom totiž mohli dojít k názoru, že muž je od přírody předurčen chránit smečku a její celistvost a to zejména silou, takže by to ospravedlňovalo, kdyby matce zdrhající s dítětem dal přes držku. Což myslím nechceme nikdo, apelujeme na otce, že nejsou zvířata a musí se kontrolovat, aby jednali v souladu se zákonem. Je tudíž víc než oprávněné sebekontrolu a jednání v souladu se zákonem, dokonce Ústavou, požadovat i po ženách matkách.

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1122

• admin
  • NEPŘIPOJEN
Nezlobte se, ale Vaše výklady biologických základů jsou postavené totálně na hlavu. Ano, samci hájí smečku, ale proti vnějšímu nepříteli, ne násilím proti vlastním samicím. Nicméně přímou ochranu potomků má u většiny druhů na starost jejich matka a v mnoha případech je hájí i před vlastními otci. Bohužel až lidští samci do toho zatáhli vlastnický pocit a při rozchodu chtějí svoji "polovinu" potomka. Jenže matky to biologicky naprogramovano nemají, stejně jako menší děti.

Mimochodem, ještě jste neodpověděl na můj dotaz, jak by mělo vypadat uspořádání po rozvodu, aby dle Vás bylo zachováno rovnoměrné působení obou rodičů, ale současně to nebyla střídavka, jejímž příznivcem dle vlastních slov nejste? Vážně bych to asi nejen já rád slyšel. Jinak budu muset nabýt pocit, že jste prostě jen jeden ze střídavkářů, který to jen nechce přiznat.

Dále bych rád věděl, v čem vlastně vidíte v současné době problém? Vždyť soudy už nějakých 10 let střídavku nařídit můžou, stejně tak jako dát dítě do péče otci, obojí za předpokladu, že je to v zájmu dítěte. Kde berete přesvědčení, že jsou otcové na právech kráceni? Jak víte, že ten poměr dětí svěřených matkám / otcům / střídavě neodpovídá poměrům v českých rodinách a tedy dohodám většiny rodičů?

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1123

admin napsal:
Nezlobte se, ale Vaše výklady biologických základů jsou postavené totálně na hlavu.
Mimochodem, ještě jste neodpověděl na můj dotaz, jak by mělo vypadat uspořádání po rozvodu, aby dle Vás bylo zachováno rovnoměrné působení obou rodičů, ale současně to nebyla střídavka, jejímž příznivcem dle vlastních slov nejste?
Dále bych rád věděl, v čem vlastně vidíte v současné době problém? Jak víte, že ten poměr dětí svěřených matkám / otcům / střídavě neodpovídá poměrům v českých rodinách a tedy dohodám většiny rodičů?

Nejdříve k biologii. Jak myslíte, že by dopadla lvice, která by se sebrala se svými lvíčaty a opustila smečku? Pokud by všichni nezahynuli, pak alternativa je, že je najde jiný samec, pozabíjí mláďata konkurenčního samce a lvici oplodní znova. Je toto model, který si přejete pro lidská mláďata a v jejich zájmu? A já jsem tento model prožil jako dítě, akorát že mě otčím nezabil, i když se pokusil, ale snažil se mě vypudit na střední internátní vojenskou školu, aby jeho mládě mělo větší prostor.)

Problémy současného opatrovnického řízení:
1) neřešení a nepostihování pošlapávání ústavních práv dětí i jednoho z rodičů v době neupravené péče
2) nedostatečný postih křivých obvinění a vydírání v opatrovnických soudech
3) presumpce viny při opatrovnických soudech při obviněních
4) upřednostňování ústavního práva rodiče na svobodu volby místa bydliště před ústavním právem dítěte na oba rodiče. Naprosté ignorování toho, že dítěti lze změnit trvalý pobyt pouze se souhlasem druhého rodiče nebo rozhodnutím soudu.
5) naprosté opomíjení prevence, neexistuje systém přípravy rodičů na opatrovnické spory, tj. zejména důkladné poučení o právech a povinnostech obou rodičů.

K poměrům nařizování péče - znáte nějakou statistiku o pravomocných rozhodnutích?
Kolik je péče matky se základním stykem s otcem/s rozšířeným stykem/střídavé(společné) péče/péče otce s širokým stykem matky/se základním stykem matky? Pokud o nějaké takové statistice víte, prosím o odkaz nebo uvedení sem. Pak mohu odpovědět na případný nepoměr.

Optimální uspořádání (dovolím si popustit uzdu fantazii):
za to považuji společnou péči uspořádanou tak, že rozvedení rodiče bydlí ve dvojdomku, který má společnou "dětskou" část přístupnou z obou polovin dvojdomku. Děti obývají svou část, rodiče s případnými novými partnery a novými dětmi svou polovinu dvojdomku a podle dohody nebo úpravy děti pobývají v polovině matky nebo otce. Oba rodiče mají přístup do dětské části. Dobrý, ne? Tenhle projekt jsem předložil mé ex s tím, že to zafinancuju, přesto odmítla.
Jiné možné uspořádání je výlučná péče jednoho rodiče s velmi širokým stykem s druhým. Tedy to, co jsem s pomocí soudu a právničky matky vnutil své ex (ta pro mě chtěla úlohu vedoucího turistického kroužku - jeden všední den odpoledne do klubovny, v neděli přes den na výlet, pokud by neměla jiný program, a o prázdniných na 10 dní na tábor v době její pracovní povinnosti, ovšem s vydatným financováním z mé strany). Takže dosažené řešení - dítě svěřené do péče matky, pondělí až středu tráví děti u matky, čtvrtek, pátek u otce, víkendy se střídají, díky uspořádání všedních dnů je to s návazností na všední péči. Celkově to obnáší 8 dní a 10 nocí dětí u matky, 6 dní a 4 noci u otce, celkový poměr péče 62% matka, 38% otec. To zachovává jeden hlavní domov dětem, prostor na pravidelnou všednodenní péči obou rodičů v rozsahu nejméně 2 dnů v týdnu a rovný podíl víkendů. Prázdniny střídání po půlměsíci. To považuji za lepší řešení než střídavou péči zejména pro předškolní děti, i z hlediska právní jistoty financování, které řeší jeden rodič a druhý finančně participuje danou částkou.
Riziko uspořádání je v dosud uznávaném právu matky se přestěhovat na druhý konec republiky i s dětmi a uspořádání fakticky znemožnit, dále v nerespektování finanční odpovědnosti matky za veškeré náklady spojené s dětmi a snaha dolovat z otce další a další peníze nad rámec stanoveného výživného.

Re: Úprava péče po rozchodu rodičů 6 roků, 1 měsíc #1126

• admin
  • NEPŘIPOJEN
Ta biologie Vám vážně moc nejde. Máte pocit, že lvice neumí lovit? Věřte, že by Vás velmi rychle vyvedla z omylu a smlsli by si na Vás se lvíčaty jen by mlaskali

1) čím? Tím, že oba rodiče mají právo s dítětem odejít? Tak to prostě je, před rozhodnutím soudu nemůže být přece styk upraven. Navíc odejít s dítětem od násilníka těžko může matce někdo bránit a také nebrání. Stejně tak ale může otec s dítětem odejít od feťačky.

2) vychází z toho, že domácí násilí se těžko prokazuje. Přece nechcete zavádět presumpci viny, že když se matce nepodaří násilí od partnera prokázat, znamenalo by to automaticky že lže a je tedy vina křivým nařčením.

3) lžete, nic takového neexistuje. Bez důkazů jen na základě tvrzení matky nikoho neodsoudí.

4) opět nemáte pravdu. V žádném zákoně není zakázáno, aby jeden rodič změnil dítěti bydliště. Navíc změna bydliště neznamená zánik práva dítěte na oba rodiče ani právo rodiče na výchovu dítěte.

5) o čem byste rodiče chtěl školit? Že se nesmí s dítětem odstěhovat od násilníka? To přece není pravda, odstěhovat se může a dokonce dokud není rozhodnuto o svěření do péče, nemusí dokonce ani předávat dítě druhému rodiči. Je pravda, že třeba toto by se školit mělo, protože některé matky se bezdůvodně obávají od násilníka odejít.

Statistiky podrobné taky nemáme, nicméně známým faktem je, že od soudu většina rozvedených párů odchází s dohodou, což je dostatečným důkazem, že na právech nikdo krácen není. Stěžuje si stále jen jedna malá skupinka, ve které je abnormální množství domácích násilníků.

Bohužel z Vašeho nápadu porozvodového uspořádání a zejména poptávce po zákazu stěhování druhého rodiče můžu vyvodit jediný závěr. Patříte ke klasickým střídavkářům, jejichž cílem je donutit matky, aby se bály rozvádět a kfmdyž už, tak aby se vám nemohli vzdálit. Tušil jsem to od začátku, teď už mám jasno.
Moderátoři: admin, editor
Čas pro vytvoření stránky: 0.40 sekund