Diskuzní fórum
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

stanovení styku sourozencům s druhým rodičem
(1 prohlíží) (1) Host
  • Strana:
  • 1

TÉMA: stanovení styku sourozencům s druhým rodičem

stanovení styku sourozencům s druhým rodičem 5 roků, 3 měsíců #1947

  • Nela
  • NEPŘIPOJEN
  • Příspěvky: 1
Dobrý den, pokusím se stručně popsat situaci. Dvě děti (6 a 9 let). Starší těžce postižené. Mladší zdravé a bezproblémové. Otec od rodiny dobrovolně odešel a podal v rámci rozvodu žádost o svěření mladšího dítěte do péče. Odůvodnění: matka nemůže tomuto dítěti poskytnout plnohodnotnou péči a všestranný rozvoj, neboť ji příliš zaměstnává péče o dítě starší. V ústní výpovědi před soudem uvedeno: "chci toto dítě zachránit před tím, aby se o svého sourozence v budoucnu nemuselo starat... ". O svěření staršího dítěte otec nežádal neb mu ho prý matka dá, kdykoliv o to požádá. Navíc ho prý nemůže mít v péči déle než 2-3 hodiny, protože ho není schopen obstarat. Pracovnice OSPOD v tomto řešení neviděla problém.
Skutečnost je taková, že mladší sourozenec je v pohodě, velmi dobře prospívá, ve vývoji je na stejné úrovni jako jeho vrstevníci (spíše dále). Handicapovaného sourozence má rád. Nedostatkem péče ze strany matky v žádném případě netrpí, má dostatek péče i lásky a prostoru pro nejrůznější aktivity. Matka zvládá péči o obě děti velmi dobře. Otec se v minulosti staral o obě děti dobře (pravda staršímu nedával jíst, protože to nebylo třeba). Je v zájmu obou dětí, aby se s otcem stýkaly.
Matka proto ve svém protinávrhu uvedla, že žádá svěření obou dětí do péče a stanovení styku s otcem pro obě děti ve stejném rozsahu. V průběhu řízení před soudem prvního stupně odstoupil otec od své žádosti svěření mladšího dítěte do výlučné péče a byl mu tedy stanoven celkem široký, přesně definovaný styk. Styk se starším dítětem stanoven nebyl s odůvodněním, že není třeba ho stanovit. Pracovnice OSPOD toto rozhodnutí podpořila.
Jednala pracovnice OSPOD i soud v zájmu dětí?
Matka se domnívá, že nikoliv. Nebylo respektováno právo obou dětí na styk s otcem a jeho stanovení a právo vyrůstat společně se sourozencem. Každému z dětí bylo "měřeno jiným metrem" (pokud je důvodem k tomu handicap jednoho ze sourozenců, jedná se o diskriminaci). Matka má zájem na tom, aby se otec stýkal s oběma dětmi v předem stanoveném režimu (vzhledem k tomu, že otec s matkou nekomunikuje, je toto řešení nevhodnější pro děti i pro oba rodiče). Může matka námitkovat postup OSPOD, že nejednal v zájmu obou dětí a žádat nápravu. Může z tohoto důvodu zažádat o změnu kolizního opatrovníka? Jak by mělo být formulováno odvolání proti tomuto rozhodnutí s ohledem náš, případně evropský právní řád a další úmluvy o právech dětí? Prosím o názor.

Re: stanovení styku sourozencům s druhým rodičem 5 roků, 3 měsíců #1948

  • Zuza
  • NEPŘIPOJEN
  • Příspěvky: 32
Paní Nelo, to co píšete je opravdu tristní. Děti mají právo na oba rodiče a mělo by jim být měřeno stejným metrem, to by měla mít opatrovnice na paměti, však bohužel téměř ve všech případech nejde o děti, ale o dospělé. Tady je patrno, že otec o handicapovaného sourozence pravděpodobně takový zájem nejeví (nezmám handicap) a proč tomu tak je mohu jen spekulovat. S tímto se bohužel nic dělat nedá pokud zájem nejeví tak se mu to nedá nijakým způsobem nařídit. Tady na rozdíl od dětí, kteří musí i když nechtějí.
Co je v tomto případě možné udělat a k čemu by mělo býti přihlédnuto ( i když tomu tak nebývá) k názorům dětí (neznám věk).
Odloučení dítěte od sourozence ke kterému má pevnou vazbu může na dítěti zanechat trvalé stopy a to v případě postižených dětí platí dvojnásob.
  • Strana:
  • 1
Moderátoři: admin, editor
Čas pro vytvoření stránky: 0.32 sekund