Diskuzní fórum
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

otec, který je pro střídavku
(1 prohlíží) (1) Host
Ostatní problémy kolem péče o děti po rozchodu...
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3

TÉMA: otec, který je pro střídavku

otec, který je pro střídavku 3 roků, 12 měsíců #1912

• LN
  • NEPŘIPOJEN
Evidentně jsem vstoupil na "nepřátelské území", ale rád od vás všech uslyším objektivní argumenty, proč nemít v mém případě střídavou péči.
-Synovi bude 5 let a s matkou se rozvádíme
-o syna se staráme od narození ve stejné míře(ano, jediné co jsem nedělal bylo kojení. To jsem z čistě fyziologického hlediska nezvládnul). Dokonce jsem byl doma déle než matka na mateřské, protože v desátém měsíci už chtěla jít do práce.
-navrhl jsem matce střídání v našem dosavadním bytě ale ona nesouhlasí. Ani nemá žádné argumenty proč. Prostě nesouhlasí.
-i v době jeho nemoci jsme se střídali u něj doma půl na půl
-Syn chce být s námi oběma. Oba si nás užívá.

Vzal jsem to hopem, ale věřím, že spoustu věcí si vyjasníme během diskuse.

Re: otec, který je pro střídavku 3 roků, 12 měsíců #1914

• admin
  • NEPŘIPOJEN
Dobrý den, nemyslím, že je třeba označovat území za nepřátelské. Vyjádření opačného názoru přece neznamená automaticky nepřátelství Většinu argumentů jistě lze nalézt na našem webu, nicméně alespoň stručně k případu, který popisujete. Bohužel neznám vyjádření matky, takže nemám žádnou jistotu, že je to skutečně jak popisujete. Zejména se mi nezdá to, že by matka nevyjádřila žádný důvod, proč nesouhlasí. Myslím si to proto, že pokud neuvede žádný důvod, těžko může u soudu bojovat proti SP. Spíš myslím, že Vy s tím důvodem nesouhlasíte nebo jej považujete za tak podružný, až máte pocit, že žádný nesdělila. Navíc matky, které zažily vzorný zájem a péči otce, nepatří k těm, které by SP bránily, natož bezdůvodně. Nicméně pokud budu vycházet z Vámi uvedených faktů, důvody vidím tyto:

1) základní problém je hned v tom, že matka nesouhlasí. V tomto je bohužel možné jen konstatovat, že je úplně jedno, proč vlastně nesouhlasí, ale nesouhlas je první jasnou kontraindikací SP. Nelze totiž v takovém případě očekávat, že matka bude při praktikování SP plně spolupracovat, což je nezbytným předpokladem k tomu, aby SP byla ku prospěchu dítěte nebo alespoň neškodila.

2) druhým důvodem, který teoreticky může být tím, jež Vám matka nesdělila, je například to, že matka nechce dítěti naordinovat dlouholeté povinné stěhování a změny prostředí. Ono se to nezdá, ale pokuste se vžít do situace toho dítěte a představit si, že povinně každou neděli večer budete muset naházet věci do batohu a jít, ať se Vám chce nebo nechce. Nevím jaká je vzdálenost mezi bydlišti, ale pokud není úplně malá, znamená to opustit na týden kamarády atd. Osobně se mi dělá špatně, když si to jen představím a to jsem nic podobného zažít nemusel. Je tedy klidně možné, že pokud neuvádí matka jiný důvod, má na mysli klid dítěte.

3) nevím, nakolik je matka spokojena s Vaším způsobem výchovy a péče o dítě. Neříkám tím, že je špatná, ale matka si to třeba myslí. Často to bývá i důvodem k rozvodu a v takových případech je celkem pochopitelné, že pak se SP souhlasit nebude.

Toto jsou dvě věci, které platí prakticky vždycky a speciálně v případech, kdy se rodiče nedohodnou. Pokud se dohodnou, tak oba důvody velmi slábnou, protože rodiče nebudou trvat na striktním dodržování dne a hodiny stěhování a vyjdou dítěti vstříc, kdykoliv bude třeba a v těchto případech vlastně ani není nutné SP soudně stanovovat. Prostě si jen nechají potvrdit dohodu o společné péči a intervaly pobytu dítěte u každého rodiče si řídí podle potřeb.

Pokud matka skutečně silně nesouhlasí, je to prostě důvodem, proč SP nebude pro dítě dobrým řešením. Na druhou stranu ovšem pokud byla péče o dítě ze strany obou rodičů vyrovnaná, je klidně možné jeho svěření i do Vaší péče a určitě to bude pro dítě menší zátěž, než žít přesně uprostřed konfliktu.

Re: otec, který je pro střídavku 3 roků, 11 měsíců #1925

• Neith
  • NEPŘIPOJEN
Předchozí názor není zcela korektní - samozřejmě můžete usilovat o SP ji bez souhlasu matky, prostý nesouhlas bez důvodu skutečně není argument proti SP. Je k tomu už i judikatura a řada SP takto funguje, byť je to velmi náročné zejména pro méně konfliktního rodiče.
Pravděpodobně vás čeká dlouhý proces dokazování, že situaci zvládnete v klidu, a to včetně konfliktních situací vyplývajících z drobných i větších naschválů, jimž se často těžko odolává s klidem.
Chce to sednout si a vážně se zamyslet nad tím, co je vašim cílem. Pokud je to být se svým dítětem a domníváte se, že dokážete mít tento cíl na zřeteli, zkuste to. Být se svými dětmi je cenné - nic víc jim nemůžete dát. Navrhuji ještě zkusit jakýsi mezikrok a zkusit mediaci - může vám pomoci získat odpovědi, které se vám nyní nedaří - situace asi bude hodně třaskavá a prostředník-mediátor vám může pomoci dospět k dohodě, kterou teď možná jen nevidíte.
Jinak za možnost střídat u dítěte a nechávat ho v jednom prostředí vás vysloveně chválím. Nejde to vždycky, ale pokud to u vás jde, je to naprosto ideální situace, která nejméně zatíží dítě, ale i vás a vaše případně další vztahy a vazby.

Re: otec, který je pro střídavku 3 roků, 11 měsíců #1926

• editor
  • NEPŘIPOJEN
Ano, samozřejmě že otec může žádat střídavou péči i bez souhlasu matky, to ale otec jistě ví. Jak se snažíme pánovi ukázat, tato situace je pak velmi náročná, zejména pro dítě.
Jinak, ano je možné se zkusit s matkou domluvit, i za pomoci mediátora. Protože jen pokud se rodiče domluví, může být střídavá péče pro dítě přínosná.
Otec zde ale zabýval otázkou, proč asi ta matka vlastně nesouhlasí, snažili jsme se mu dát odpověď.
A zároveň upozornit na negativa, pokud by se rozhodl jít právě cestou boje o střídavou péči bez souhlasu matky. Protože při jasném nesouhlasu se jedná skutečně o boj v pravém slova smyslu, který nikomu, tím méně dítěti, nic dobrého nepřinese.

Re: otec, který je pro střídavku 3 roků, 11 měsíců #1927

• Neith
  • NEPŘIPOJEN
Domnívám se, že se mýlíte,

a to v případě, že otec je vyspělejší rodič než matka a dokáže celou situaci nést s nadhledem a spolupracovat s ospodem, soudem, školkou, školou, kroužky a setrvale se snažit o komunikaci a dohodu.
Skutečně nelze střídat v podmínkách, kdy se konfliktně chovají oba rodiče. Je ale nesmysl předpokládat, že tam, kde si postaví hlavu jeden, je to vždycky matka a stejný nesmysl je věřit, že matka je vždy tím kvalitnějším rodičem.

Navíc v tomto případě otec nabízí naprosto ideální variantu - tedy střídání u dítěte.

Re: otec, který je pro střídavku 3 roků, 11 měsíců #1928

• admin
  • NEPŘIPOJEN
Je ovšem klidně možné, že se mýlíte Vy Ano, otec dle vlastního tvrzení nabízí zdánlivě ideální řešení. Problém je v tom, že netušíte/me, jak se rodiče skutečně k sobě chovali, jestli budou schopni spolu komunikovat atd. Z vlastního vyjádření otce přece nemůžete mít jistotu, že on je tím vyspělejším rodičem. Aby se dal napsat jednoznačný názor, bylo by nezbytné znát názor i druhé strany, protože jsme byli mnohokrát svědky, že otec se popisoval jako dokonalý, ale když se k nám dostaly informace od matky, vypadala situace úplně jinak. Navíc upřímně řečeno, každý z rodičů si pravděpodobně dříve či později bude chtít zařídit vlastní život a to by asi nešlo dohromady s věčným stěhováním k dítěti a zpět. Dítě by tím bylo nadlouho odsouzeno k životu v nekompletní rodině, kde nemá šanci sledovat interakci mezi dospělými, protože ti si jen jednou týdně u něj podají dveře a tím to končí... Takže ani střídání u dítěte rozhodně není model, který by suploval úplnou rodinu.
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderátoři: admin, editor
Čas pro vytvoření stránky: 0.63 sekund