Diskuzní fórum
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Ostatní problémy kolem péče o děti po rozchodu...
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Ahoj

Ahoj 5 roků, 11 měsíců #1360

  • Popelka
Potřebovala bych poradit,sem přes rok rozvedená a bývalí manžel po domluvě má děti ve své péči,máme patnáctiletou dceru a šestiletého syna.Dcera nám oznámila že by chtěla žít se mnou kam se mám obrátit,abych jí dostala do péče?předem děkuji. pěkný den

Re: Ahoj 5 roků, 11 měsíců #1365

  • admin
  • NEPŘIPOJEN
  • Příspěvky: 87
Dobrý den,

Oficiální postup by byl takový, že i s dcerou zajdete na OSPOD (sociální odpor na obecních úřadech). Tam by dcera měla vypovědět, že chce žít s vámi. O tom nechat udělat zápis a s ním jít k soudu. Pokud bude otec souhlasit, nechte si u právníkasepsat dohodu, kterou soud potvrdí. Pokud ovšem nebude otec souhlasit, nemá ani cenu se obracet na soud, protože je velmi pravděpodobné, že by se spor táhl až do dosažení plnoletosti. Je sice možnost zkusit požádat soud o předběžné opatření, ale pokud neexistuje závažný důvod, soudy předběžné opatření nebudou chtít stanovit. V tom případě zajděte s dcerou pouze na ten OSPOD, oznamte, že dcera bude u vás a pokud možno to rozumně zdůvodněte. Nechejte udělat zápis, kde bude vše uvedeno. Pokud otec nesouhlasí, zřejmě si bude na OSPODu stěžovat, proto je nutný ten zápis. OSPOD vás bude možná přemlouvat a vyhrožovat soudem a pokutami, ale je velmi nepravděodobné, že by reálně k postihu došlo a každý rozumný soudce musí brát v úvahu názor dítěte v takovém věku. Stejně tak už nehrozí, že by došlo k exekuci a násilnému předání dcery zpět do péče otce. S téměř dospělým človékem se už nikdo přetahovat nebude a ani by to nemělo smysl, protože by dcera při první příležitosti sama k vám zase mohla odejít. Ve vaší situaci není třeba se ničeho obávat vzhledem k věku dcery. Pokud je schopna své rozhodnutí žit s vámi prezentovat i před úřady, nebudou úřady mít snahu to nějak intenzivně řešit. Maximálně může dojít ke kontrole domácnosti, zda splňuje vhodné podmínky.

Re: Ahoj 5 roků, 11 měsíců #1366

  • Kamča
Nenechte se hned děsit boji. Vycházím - li z "dcera nám oznámila", předpokládejme, že vy oba budete schopni patnáctiletou slečnu respektovat a zvládnete to.

Pak je postup jednoduchý - domluvte se (sejděte, zavolejte, napište si mail - to podle toho jak moc se "snesete") a domluvte se na tom, že sepíšete dohodu a tu necháte stvrdit soudem.

Může Vám ji napsat právník, ale není to nutné - klidně ji sepište sami, dají se stáhnout vzory. Případně Vám ji pomohou sepsat na OSPODu, umějí to a nebude jim to činit problém. Prostě tam zajdete a jen řeknete jak jste dohodnuti. Tj., že dcera bude u Vás a otec na ni bude platit výživné v té a té výši. Současně bude možné upravit další detaily např. ve vztahu k synovi.
Kdyby byla dcera menší, doporučila bych ještě upravit styk, takto mi to příjde přitažené za vlasy a spíše bych radila styk po dohodě - patnáctiletou slečnu fakt nebudete nutit k přesným odchodům či návratům, pokud ne vy dospělí, dcera si to bude umět domluvit sama.
Ospod vytvoří písemnou podobu dohody, pokud ji nebudete mít vy, podepíšete a předáte ji na soud. Ten posoudí, zda něco podstatného nechybí a pozve vás k jednání. Pokud budete jednat ve shodě, dohodu téměř jistě schválí.

Ať se Vám i dětem dobře daří. Užijte si s dcerou samou radost, ale to i se synkem.
  • Strana:
  • 1
Moderátoři: admin, editor
Čas pro vytvoření stránky: 0.21 sekund