Diskuzní fórum
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

mám nechat dítě u matky?
(1 prohlíží) (1) Host
Ostatní problémy kolem péče o děti po rozchodu...

TÉMA: mám nechat dítě u matky?

mám nechat dítě u matky? 5 roků, 3 měsíců #1033

• coajak
Chci se poradit. Jsme s manželkou v rozvodovém řízení, manželka má nový vztah. Podepsali jsme dohodu, že dítě bude v její péči. Nicméně mám pochybnosti, zda jsem udělal dobře, zda bych neměl usilovat o péči střídavou či mou. Co mě k úvahám vede? Dítě mi dává podle nálady, někdy se vymlouvá na nemoci apod. Dále matka trpí (dle psychiatra) histriónskou poruchou osobnosti, vyhrožovala sebevraždou apod., já jsem dle odborníků normální. Manželka mne označuje za násilníka, já to odmítám. Dítě milujeme snad oba. Je to inteligentní a pohledná žena, dle názoru kamarádek i dobrá máma, jen se mi zdá, že si není schopna uvědomit, že různé pomlouvání dítěte škodí především jemu. Taky mě mrzí, že dítě říká, když se loučí se mnou, že za maminkou nechce. Za poslední rok vystřídala s dítětem čtyři bydliště, také nadělala nějaké dluhy, na druhou stranu ale pracuje. Měsíčně přispívám na dítě dle dohody, navíc platím sám společnou hypotéku, ona odmítá. Přítel manželky je fyzicky agresivní, a to i před našim dítětem. Tak nevím, jestli je to pro dítě vhodné, abych jej nechal u ní v péči. Já bych to chtěl udělat tak, aby to bylo co nejlepší pro dítě. Tak co myslíte??

Re: mám nechat dítě u matky? 5 roků, 3 měsíců #1034

• editor
  • NEPŘIPOJEN
Dobrý den, dítě rozvodem většinou přichází o rodinu, na kterou bylo zvyklé a ztrácí pevnou půdu pod nohama. Je pro něj důležité, aby v tak složité situaci nepřišlo ještě i o další jistoty, jistotu domova a zázemí, a ztrátu do té doby hlavní pečující osoby. Záleží také, jak je dítě staré. Udělal jste proto dobře, že jste nechtěl dítěti připravit další potíže a souhlasíte s péčí matky. Vaše dohoda je asi ještě čerstvá a oba hledáte cestu, jak dále budou vaše vztahy vypadat.
Z vašeho dotazu vnímám obavu o budoucí vztah s dítětem a o to, jestli matka nebude vztah mezi vámi se snažit zničit. Je možné, že jste četl o podobném případu. "Preventivním" bojem ale ještě nikdo ničeho dobrého nedosáhl. Zkuste se chovat vstřícně a matka když uvidí, že se z vaší strany nemá čeho obávat, nebude mít důvod dobré vztahy mezi vámi ničit. Buďte připraven problémy řešit, ale nepřivolávejte je, tím dítěti neprospějete.
Jestli máte obavu ze znemožňování styku matkou, nechte si soudně upravit rozsah styku. Matka pak bude muset rozsudek dodržovat. To, že dítě nechce jít jinam, než kde se právě v tu chvíli neachází, je úplně normální. Nechce chodit z domu, pak zase nechce pryč z hřiště, nechce se vracet z prázdnin... Že dítě zrovna v tu chvíli nechce od vás, nemusí znamenat, že se mu u matky nelíbí. Píšete, že matka pracuje, o dítě se stará, podle okolí je dobrá máma.
Jediný problém by mohl být násilí v rodině.
Nějak si neumím představit, že by si matka našla násilníka a stále s ním byla. Podle čeho se domníváte, že její partner je agresivní a bije ji, dokonce před dítětem? Viděl jste to nebo dítě o tom mluvilo? Kdyby se vaše podezření opravdu zakládalo na pravdě, bude dobré si nejprve s matkou promluvit, nabídnout jí pomoc v její situaci a upozornit, že nesouhlasíte s životem dítěte v násilné domácnosti a budete nucen proti tomu podniknout kroky, jestli si nedá život do pořádku. Na dalším místě je pak žádost o svěření dítěte do vaší péče. Kdyby situace byla opravdu tak vážná, jak ji popisujete, střídavá péče by nikomu nepomohla.
Zkuste se prosím podívat na situaci očima dítěte a porovnat všechny pozitivní i negativní věci, které má v současném životě s těmi, které by ho čekaly po vašem návrhu o změnu péče, a uvážit všechny důsledky pro dítě, které by muselo prožívat během několikaletého soudního i vašeho soukromého vyhroceného sporu, i po něm. Prospěch dítěte by měl být vždy na prvním místě ve vašem jednání.

Re: mám nechat dítě u matky? 5 roků, 3 měsíců #1036

• coajak
Díky za názor.
Dítě na prvním místě u mě je, o úpravu styku soudně jsem požádal, protože na její slovo se spolehnout nedalo a nedá. Ohledně toho, že dítě nechce za matkou - kéž byste měl/a ve svém zdůvodnění pravdu, nezbývá než tomu věřit. Zvláštní ale je, že ke mně (dle jejího tvrzení tyranovi) se těší. Nikde jsem nepsal, že by její přítel bil ji, to nevím - přítel agresivitu směřuje směrem ke mně a mému okolí, tedy ano viděl jsem to. S kým žije je její volba, skoro si říkám dobře jí tak... Mně jen vadí, že v takové domácnosti má žít mé dítě. Nějaké kroky jsem již podnikl. To, že je dobrá máma tvrdí některé její kamarádky. Na druhou stranu vím, jakým způsobem dokáže sehrát divadlo, prokázala to nesčetněkrát, koneckonců tohle histriónky (odhadem je jich 10-15 % ve společnosti) velmi dobře ovládají.
Vaši větu "Nějak si neumím představit, že by si matka našla násilníka a stále s ním byla" považuju vzhledem k obsahu vašeho webu a faktu, že za násilníka označuje ona mne, za kuriozitu.
Ano, máte pravdu, že dlouhodobý soudní spor ohledně svěření do péče, by dítěti nepřidal. Je to jeden z argumentů, proč to stále zvažuju. Ale nevím, co je lepší - nechat jej u ní na stálo, nebo holt se smířit s tím, že dítě bude zkoumáno psychology, když jej budu chtít do péče já.. střídavá péče by pomohla alespoň tomu, že by nemohla dítětem natolik manipulovat. To je jedna z otázek, které si kladu.

Re: mám nechat dítě u matky? 5 roků, 3 měsíců #1037

• editor
  • NEPŘIPOJEN
Podle toho, co píšete, to nevypadá, že by si našla násilníka a dítě žilo v násilné domácnosti. Agresivita je směřovaná k Vám - to určitě není dobře, zvlášť před dítětem, ale neznamená to, že je agresivní i k ní a dítěti. Sám píšete, že o ničem takovém nevíte. Vaše vztahy jsou teď asi ještě vyhrocené a jakási rivalita mezi současným a bývalým partnerem je možná. Jestli už to přesahuje určité meze, máte možnost to řešit, ale celkem nic to nemá společného s životem vašeho dítěte. Můžete požádat o pomoc policii nebo dosáhnout zamezení přítomnosti matčina partnera při předávání. Jejich domácnost, když nejste Vy přítomen, může být zcela v pořádku. Jestli máte pochybnosti, můžete požádat sociální odbor o prošetření podmínek.
K té Vaší větě o manipulaci - sám píšete, že dítě se k Vám těší, ta situace na manipulaci neukazuje.
Jestli Vám mohu radit, situaci sledujte, kdyby manipulace dítěte začala, řešte. Ale opravdu není dobré předčasně (preventivně) rozjíždět nějaké soudní spory, toto jednání by se mohlo stát podkladem pro obranu matky, která by pak mohla sáhnout jak k manipulaci dítěte, tak i k bránění ve styku a dalším věcem. Pokud žena vnímá jednání druhého jako ohrožení sebe a dítěte, málokterá se nestane hysterickou, i když žádné hysterické rysy jinak nemá. Pro vaše dítě by celá věc měla traumatické následky, několikaletý soudní a rodičovský spor o něj je jedna z nejhorších věcí, které dítě (člověk) v celém svém životě zažije, dokonce odborníci hovoří o určité formě týrání.

Můžete dát matce kontakt na nás, vše s ní probereme s tím, že rozpoutání soudního sporu je to nejhorší, co by se teď mohlo dítěti stát. I jí jistě na dítěti záleží.

Re: mám nechat dítě u matky? 5 roků, 2 měsíců #1041

• omve
Záleží, jak si odpovíš na jednoduchou otázku:
Je matka výchovně způsobilejší než ty? (tj. dokáže dítě lépe vychovat?)
Pokud ano, pak nech dítě matce, pokud ne, tak zahaj kroky k střídavé či výlučné péči (pokud matka rozbila dítěti rodinu, tak to cca vyrovná "český handicap", že jsi chlap

Re: mám nechat dítě u matky? 5 roků, 2 měsíců #1044

• coajak
Bohužel, přistoupil jsem na svěření do péče matky, vidím to jako kardinální chybu, soud proběhl cca před 2 týdny. Doufal jsem, že přestane hysterčit. Jenže ne. Když mám mít dítě já, tak najednou "onemocní" a mám utrum. Pochopitelně jde jen o výmysl a vůbec nevím co s tím. Co se týká výchovné způsobilosti - dle znalců jsem ok, matka histriónka. Umí ovšem velmi dobře manipulovat a přelhat kohokoliv.
Je to hrozný, že matky si můžou brát děti jako rukojmí a všichni se tváří, že je to ok. Je mi z toho smutno nejen za mě, ale i za malýho.
Moderátoři: admin, editor
Čas pro vytvoření stránky: 0.72 sekund