Domácí násilí Domácí násilí a otcovská práva

Domácí násilí a otcovská práva

Domácí násilí

I když se ženě podaří utéct ze vztahu postiženého domácím násilím, nic pro ni nekončí. Násilník často začne využívat jako zbraň a prostředek násilí děti.

I když už dnes je možné násilníka vykázat ze společného bytu, zákony neřeší,co dál. Může se stát, že vykázáním a žádostí ženy o rozvod začne druhé kolo násilí, proti kterému žena nemá žádnou právní ochranu. Naopak státní moc zde stojí proti ní. Jde totiž o děti, na které má otec - násilník právo.

K palčivému problému posledních let se vyjadřuje článek na serveru Novinky.cz. Problém domácího násilí a s tím spojeného svěřování do péče se ještě prohloubil v posledních letech zavedením institutu střídavé výchovy po rozvodu do Zákona o rodině. Žena, která počítá, že rozvodem a odchodem od násilníka vše skončí, se dočká nepříjemného překvapení v podobě žádosti násilníka o svěření dítěte do střídavé péče rodičů, případně důsledného vymáhání styku s dítětem. Násilník pak využívá čas předávání k napadání bývalé ženy, někdy i dětí, když ty se snaží matku bránit. Jsou známy i případy, kdy se otec - násilník vyžíval v líčení matce dětí zvlášť nebezpečných situací, kterým bude děti v době styku vystavovat či je již vystavil. V jiném případě násilník počítá každou minutu a hledá sebemenší důvody, za které by mohl na bývalou ženu podávat trestní oznámení, snaží se vyvolávat situace, díky kterým jí bude nařízeno účastnit se jednání na sociálním odboru, u různých odborníků a podobně, a tak dále narušovat a ovlivňovat život bývalé ženy. Ani děti nebývají ušetřeny, zvlášť když samy už odmítají se s otcem stýkat. Když nic jiného, stále je tu střídavá péče, kterou je možno vymáhat a připravit tak bývalé ženě peklo na zemi tvořené strachem o vlastní děti.

Násilí se dopouštějí různě narušení lidé. S takovým člověkem, kterému se ještě nedávno říkalo psychopat, se nelze domluvit ani na běžných věcech, natož na péči o dítě. Když to nařídí rodiči soud, žena pak se opakovaně setkává s násilníkem a násilí pokračuje, navíc zažívá strach o děti, zda jim násilník něco neudělá, psychicky je netýrá, nebo zda si děti nevezmou z otce příklad a nezačnou přebírat jeho vzory chování. Existují i případy, kdy otec - násilník záměrně vystavoval děti podmínkám, aby onemocněly, vracel malé dítě celý den nepřebalené s bolestivými opruzeninami či spálené do puchýřů po několikahodinovém pobytu na přímém slunci, aby s utrpením dětí trpěla i jejich matka.

Bohužel se stává, že právě v těch nejhorších případech stojí státní moc proti ženě a dětem. Otcové toho dosahují zčásti lamentováním nad matkou, která "bezdůvodně" nepředává děti a chudák tatínek děti už kdovíjak dlouho neviděl, zčásti pak přímým vyhrožováním za pomoci extrémistických organizací, kde se sdružují právě agresivní jedinci a vzájemně si "pomáhají".

"Nicméně existuje mnoho otců, kteří tohoto trendu zneužívají. A lžou, když tvrdí, že matka proti nim dítě navádí, přestože se naopak snaží, aby nebyl přerušen kontakt mezi nimi. Bohužel těmto mužům to často nestačí a domáhají se svého práva, například střídavé péče, přestože je to objektivně na úkor dítěte," dodává Kateřina Hollá v článku na Novinkách.

 http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/272332-domaci-nasili-je-lepsi-resit-hned-oddalovani-problemu-jen-zvysuje-agresi.html