Domácí násilí ...a muž ti vládnout bude

...a muž ti vládnout bude

Domácí násilí

Je to jako jízda vlakem. Teprve až se rozjede plnou parou, uvědomíte si, že něco není v pořádku. Když vyskočíte, zabijete se. Když zůstanete, zabijete se taky. Musíte se pokusit najít brzdu....   Domácí násilí.

 

V roce 2005 zveřejnila Světová zdravotnická organizace první globální studii o domácím násilí páchaném na ženách. Autoři studie oslovili 24 000 žen z deseti zemí světa, od Japonska, přes Srbsko, Černou horu, po Peru. Ze získaných informací vyplynulo, že každá šestá žena je obětí domácího násilí. Např. ve Francii a v naší zemi každý čtvrtý den zemře na následky domácího násilí jedna žena...

Jsme údajně vyspělá civilizovaná společnost, a přesto zhruba 38% žen v České republice má zkušenost s domácím násilím ze strany partnera. Tak depresivně zní závěr průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd a Karlovy univerzity, který velmi podrobně zmapoval, jak se u nás zachází se ženami.

Na policii se obrátila jenom desetina z napadených žen, z toho pouze ve 3% případů bylo proti útočníkovi vzneseno obvinění a jedno jediné procento se dočkalo soudního rozsudku.

90 - 97% obětí domácího násilí tvoří ženy. Děti jsou svědky domácího násilí ve více než 70% případů. Podle Světové zdravotnické organizace je již "pouhá" přítomnost dětí při domácím násilí psychickým násilím na dítěti. Proto se zdá neuvěřitelné, že i dnes jsou často naší justicí děti, které byly svědky násilí vůči své matce, svěřovány do péče otce - násilníka.

Toto byl úryvek z knihy, kterou bychom chtěli doporučit k přečtení všem, kdo se o problém domácího násilí zajímají. A zajímat by to mělo všechny. Protože nikdy nevíme, za kterým oknem paneláku naproti je právě týrána žena a děti přihlíží. A nikdy nevíme, kdy se to bude týkat nás nebo naší příbuzné.

Kniha se jmenuje "...a vládnout ti bude muž" a napsala ji Milena Tomešová. Do této knihy vtělila autorka skutečné zážitky žen, s nimiž se setkala, i své vlastní.

......Vletěl do dětského pokoje, popadl mě za vlasy a odvlekl do obýváku. Tam mě hodil na zem a začal do mě kopat. Když jsem se pokusila vstát, škrtil mě a a mlátil pěstí do hlavy. Nebránila jsem se ani nekřičela, abych nevyděsila děti. Byl vzteky bez sebe a hulákal, že jsem svině, mrcha, kráva, co si jeho přátelé kvůli mé nezdvořilosti o něm pomyslí, že jsou to zrovna ti, které potřebuje, když se chce stát šéfem soudu.... (Násilník byl soudce!!) Skoro jsem ho nevnímala, asi jsem byla i chvíli v bezvědomí. Probral mě Péťův pláč. "Vidíš, co děláš, ty svině, dítě ti řve a ty se tady válíš na zemi" zasyčel. Pak sebral vzpouzejícího Petra i miminko a odešel. Nemohla jsem mu v tom zabránit........ Probudil mě telefon. Tchyně. že prý jsem se opila a on musel odvézt děti k ní.....

....Otěhotněla. Obrázek miminka předala Mirkovi. Ten řekl: "No nazdar, co budeme dělat?"..... vyslechla si, že má nestvůrně velké břicho a jestli je to vůbec normální..... Jeho snadným terčem byla její dcera z prvního vztahu. ...Rozhodla se, že zůstane sama.... Přišel do porodnice. Zajímal se jen, jaké bude mít dítě příjmení. Když se dozvěděl, že její, museli ho z porodnice vyvést. Magda se nechala ještě v šestinedělí dotlačit na matriku.... Pak jeho urážky přešly v agresivitu. Chtěl si násilím vynutit styk se synem, tehdy několikatýdenním.... Počkal si na holčičku (dceru z jejího prvního vztahu) před školou.... Pak už ho Magda nepouštěla do bytu a dceru do školy i ze školy doprovázela. Jednou ale Mirek zazvonil, vtlačil se dovnitř a chtěl chlapečka vyrvat matce z náruče. Rozkřičel se, že že si bude chodit za synem tehdy, kdy on bude chtít.... On musí osobně a důkladně dohlédnout na to, aby z chlapečka nevyrostla stejná zrůda....a odnese si ho rovnou s sebou.... Přijela hlídka a Mirka odvezla... vyhrožoval, že zařídí, aby se jeho syn dostal z Magdina neblahého vlivu........a zase napadání, urážky, ale nikdo se jí nezastal, teprve až Mirek udeřil kojící Magdu do obnaženého hrudníku a chystal se ji praštit do obličeje........Magdin otec se vydal na sociální odbor, kde všechno oznámil a doložil. Od soc. pracovnice se dozvěděl, že Mirek tam byl už před ním a celou situaci vylíčil poněkud odlišně. Pouze uznal, že mu trochu ujely nervy. A to pramení z toho, že tak málo vidí svého milovaného synka.......... Přišel soud. Byly stanoveny znalecké posudky. Mirek z nich vyšel jako dobrý chlap a skvělý otec, zatímco Magda byla ohodnocena jako extrémní osoba, která je schopna se o děti postarat pouze za pomoci psychologa..... Viděla Mirkovu právní zástupkyni v hovoru se soudními znalci, kde se domlouvali, jak správně postupovat u soudu........V rozsudku stojí, že styk v přítomnosti obou rodičů znalci nedoporučují vzhledem k jejich konfliktnímu vztahu. V krátké době bude možno přistoupit k přespávání u otce, protože dítě v tomto věku (rok a čtyři měsíce) nemusí už být stále kojeno. V tomto věku už je to nežádoucí zlozvyk, uvádí v posudku..... Mirek se domáhal styku podle rozsudku, když mu dítě odmítla vydat, napadl ji i její malou dcerku...... Magda podala odvolání........Doktorka jí řekla, že soudy dnes často bohužel raději vycházejí vstříc agresorům, jen aby měly klid.............

Příběhy z dnešní doby, řekli bychom. Tyto příběhy jsou ale z doby, kdy neexistovala ani střídavá péče ani extrémistické "otcovské skupinky". Nic se nezměnilo. Jen dnes se o tom více mluví. Ale agresorům se často ustupuje i dnes, možná ještě častěji než dříve. Protože i agresor má v dnešní době přece "otcovská práva". Jak dlouho bude toto ještě trvat? Jak dlouho budou existovat příběhy, které skončí stejně tragicky jako příběhy v knize Mileny Tomešové? Kniha by měla být nejen povinnou četbou na středních školách, ale studijním materiálem pro sociální pracovnice, které často první přicházejí s oběťmi, i dětskými, do styku.  Žena, která tam přijde strhaná a plačící, nemusí být nutně "hysterka". A vystrašené děti nejsou vždy "navedené".

Otcové z uvedených úryvků byli sami. Tyran proti oběti. Dnes mohou podobní "tatínci" ventilovat svoje názory na internetu, psát blogy a sdružovat se ve skupinách jim podobných jedinců, aby se lépe domluvili, jak postupovat proti matkám svých dětí a ženám vůbec. Kolik žen bude muset ještě dopadnout tak, jako hlavní - a skutečná - postava v knize (dočtete se),  než někoho napadne, že to není v pořádku?

Milena Tomešová: ....a muž ti vládnout bude