Domácí násilí Skryté případy domácího násilí

Skryté případy domácího násilí

Domácí násilí

Domácí násilí není vždy viditelné na první pohled. A nemusí být při něm ani modřiny. Násilník není vždy smradlavý nezaměstnaný hospodský povaleč. Naopak, vyskytují se zde lékaři, profesoři a další důvěryhodní a ve společnosti mnohdy oblíbení lidé...

Ani obydlí rodiny postižené domácím násilím nemusí být nějaký zaplivaný byt. Často to bývá pěkný byt nebo dům s krásnou zahradou, ze kterého na první pohled dýchá rodinná pohoda. Nikoho by nenapadlo, co se za dveřmi skrývá.

I pro odborníka je těžké oběti uvěřit, když "pravdu" o jejím špatném psychickém stavu, bájné lhavosti, sebepoškozování mu sděluje tak slušný člověk... A oběť nemá nic jiného než vlastní tvrzení. Problém je výstižně zachycený v pořadu:

http://prima.stream.cz/afery/572178-afery-2

Je zde zachycen problém oběti domácího násilí, která žije v pěkném domě, manžel je vážený profesor. Nemá ani fyzické známky násilí, naopak násilník má lékařské důkazy, že ona není duševně zdravá. Nikdo ze sousedů nemůže nic slyšet, protože se vše odehrává relativně potichu. Vlastně jí ještě mohou lidé závidět, jak dobře se má.

Je tady jasně vidět, jak těžké je i pro právníka oběti vůbec uvěřit. Říkám si, kolik obětí to vzdá, protože prostě nemají sílu pořád dokola poslouchat zpochybňování svých tvrzení a nic jiného nemají. Je zde vidět i typické jednání násilníka, který když vidí, že se žena skutečně rozhodla, snaží se ji zastrašit a pokračovat v násilí žádostí o svěření dítěte do péče. Z čisté lásky k dítěti ovšem. Opět si říkám, kolik žen v takové situaci jeho zastrašování podlehne a vrátí se domů a raději se nechají dále týrat, jen aby chránily dítě, které by on podle svých slov jistě dostal do péče?

Nakonec stojí za vážné zamyšlení fakt, že v uvedeném případě vlastně jen náhodou (díky zkušenosti sestry oběti) případ dopadl dobře pro oběť i pro dítě. Až potom teprve i právník skutečně oběti uvěřil. Jak by asi případ dopadl, kdyby žádná sestra nebyla? Nabízí se možná odpověď:

Neznáme přesné statistiky, ale obecně se uvádí, že se vyskytuje poměrně dost případů "smyšlených "obvinění z domácího násilí, které se čistě náhodou objeví až když dochází k rozvodu. ( A kdy jindy by se měly objevit?) Skutečně týrané ženy mají přece lékařské správy. A ty ostatní jsou přece jen nenávistné potvory, které odcházejí z manželství z vlastního potěšení a jen tak bez příčiny berou slušným milujícím otcům jejich děti. Mužům, kteří se celou dobu o všechno starali, ženu živili, mají prestižní povolání a každý přece potvrdí, že jsou to vážení, společensky oblíbení a celkově bezchybní a slušní lidé...

Pořad byl vytvořen podle skutečného případu.

_____________________________________________________________________

Na závěr trochu odbočíme od případu v pořadu a podíváme na případy ze statistik. Dejme tomu, že soud dopadne "dobře". Domácí násilí nebylo prokázáno, takže se  obvinění považuje za tzv. "rozvodový folklor", ale žena na rozvodu trvá, proto je manželství rozvedeno. Žena se o dítě stará dobře, dítě je na matku vázané, matka tedy dítě dostane do péče a otci je určen styk. Žena si oddechne, násilník sice potrestaný nebyl, ale teď už na to může s pomocí psychologa pomalu zapomenout a začít normálně žít. Možná znovu nalézt ztracené sebevědomí a chuť k životu. Jednoho dne ale nalezne v úřední obálce kopii žádosti bývalého manžela o střídavou péči... (Tedy pokud se to nestane ještě během rozvodového řízení.)